Časté dotazy
Časté dotazy
Máte otázky k nákupu nebo použití monitoru dechu Nanny? Odpovědi můžete najít v reakcích na nejčastější dotazy rodičů nebo ve videu. Kdybyste řešení přece jen nenalezli, můžete se s důvěrou obrátit na zákaznickou linku.
Většina zdravotních pojišťoven na nákup monitoru dechu přispívá. Pokud chcete příspěvek využít, musíte pojišťovně doložit doklad o zaplacení monitoru.
Při nákupu přes internet vám stačí zpravidla kopie faktury. Aby vám pojišťovna tento doklad uznala, nechte si fakturu vystavit na svoje jméno, resp. na rodiče, který bude nárok na příspěvek uplatňovat. Zpětně už doklad upravovat není možné. Při nákupu Nanny na našem webu vás na to ještě upozorníme v posledním kroku objednávku.
Fakturu si pak dobře uschovejte. K Nanny ji posíláme standardně vytištěnou v balíku, nově vám ji navíc odešleme také e-mailem, takže si ji v případě potřeby můžete kdykoliv vytisknout nebo komukoliv přeposlat.
Pozornost věnujte i způsobu platby. Plaťte ideálně bezhotovostně předem, aby byla vaše platba snadno doložitelná. Pokud si při objednání přes internet vyberete platbu na dobírku, nezapomeňte si vzít od doručovatele doklad o zaplacení. Bez něj vám pojišťovna příspěvek neproplatí.
Další informace k tématu najdete na našem blogu.
Monitor dechu Nanny je certifikovaný zdravotnický prostředek. To znamená, že splňuje velmi přísné požadavky a používá se i v porodnicích.
Nanny vyrábí v České republice firma JABLOTRON, která je známá svými špičkovými alarmy. Při výrobě monitorů dechu používáme nejmodernější technologie a každý kus pečlivě testujeme.
Snímací podložka je se svými rozměry 305 × 500 × 15 milimetrů největší na trhu. Díky tomu vám do postýlky stačí jen jedna podložka a nemusíte jich napojovat více. Pokud miminko často spinká ještě na dalším místě, můžete si dokoupit náhradní podložku.
Monitor dechu má velmi nízkou spotřebu energie, proto není obvykle nutné během používání měnit baterie.
Ano, při každém zapnutí provádí zátěžový test baterie. Probliknou všechny tři kontrolky a monitor dechu pípne. Díky tomu poznáte, že je vše v pořádku. Pokud začne baterie slábnout, přístroj vás včas upozorní blikáním červené kontrolky. Jestliže by hrozilo vybití baterie, přístroj se vůbec nespustí. Proto se nemusíte bát, že k vypnutí dojde samovolně během spánku miminka.
Nanny je certifikovaný zdravotnický prostředek. Její výroba a prodej se řídí zákonem č. 268 o zdravotnických prostředcích, který vychází ze směrnice Evropské rady 93/42 EHS.
O kontrolu se v oblasti zdravotnických prostředků stará Ministerstvo zdravotnictví ČR a Státní ústav pro kontrolu léčiv, v jehož registru je monitor dechu zalistovaný. Každý rok odborníci v nezávislém auditu kontrolují, zda Nanny stále splňuje kritéria pro zdravotnické prostředky.
Na trhu je k dostání i mnoho monitorů dechu, které nejsou certifikovanými zdravotnickými prostředky. Jejich hlavní nevýhodou je to, že funkci monitorování dechu deklarují pouze jako doplňkovou a při testování a distribuci nemusí splňovat tak přísná pravidla jako Nanny.
Na výšku by dětská matrace neměla mít víc než dvanáct centimetrů. Pokud by byla příliš silná, snímací podložka by nemusela dobře zachytit pohyby miminka. Také nedoporučujeme používat matrace z tvrdého materiálu jako je pěnový polystyren apod. Tyto materiály totiž zachytávají vibrace, které se šíří vzduchem, a mohou monitor plést.
Pokud ještě dětskou matraci nemáte, kupte si ji u nás společně s monitorem dechu Nanny:
- česká polyuretanová matrace NANNY BABY
- česká matrace NANNY Happy Kids z maximálně prodyšného materiálu Dryfeel
Obě tyto matrace jsme testovali s monitorem dechu Nanny a perfektně spolu fungují.
U snímací podložky může v čase docházet k mírnému poklesu citlivosti. Pro druhé miminko tedy určitě doporučujeme zakoupit novou podložku, kterou připojíte k původní monitorovací jednotce. Po zapojení do jednotky vložte nové baterie a zapněte ji. Pokud pípne a všechny diody probliknou, jednotka je v pořádku.
Nanny nejlépe otestujte přímo s miminkem. Dejte ho do postýlky a sledujte, jak bliká zelená kontrolka. Ta signalizuje, že je vše v pořádku. Nechejte monitor dechu zapnutý a děťátko vyndejte. Postýlky se nedotýkejte, přístroj by mohl vnímat vaše pohyby a váš dech. Kontrolka bude ještě chvíli zeleně blikat, než pohyby odezní. Přibližně po dvaceti sekundách klidu se rozsvítí červené světlo a spustí se alarm. Vypínačem monitor dechu vypněte.
Přečtěte si také, jak Nanny správně udržovat nebo kde všude ji můžete použít.
Pokud je snímací podložka starší než dva roky, nekupujte ji. Po této době může kvůli opotřebení nebo nesprávnému zacházení senzor ztratit svoji citlivost a podložka by se neměla dál používat. Podložku není možné kalibrovat.
Opatrnost se vyplatí i u nákupu Nanny mladší dvou let. Nikdy nevíte, jak se původní majitelé k výrobku chovali. Pokud jim například podložka spadla na zem, mohl se senzor poškodit.
Pokud přece jen máte starší Nanny, monitorovací jednotku můžete dál používat, ale dokupte si k ní novou podložku. Když vše zapojíte do sestavy, vložte nové baterie. Pokud jednotka pípne a probliknou všechny diody, je v pořádku a můžete ji používat.
Jak správně nainstalovat Nanny si přečtěte v našem článku.
Monitor dechu pro miminka koupíte v jednom z kamenných obchodů našich partnerů nebo v našem e-shopu. Nákup v našem internetovém obchodě má tu výhodu, že nakupujete přímo od výrobce a přispíváte tím na Nanny do nemocnic zdarma.
Pokud Nanny spustí alarm, postupujte podle následujícího návodu.
- Miminko hlasitě oslovte.
- Pokud se neprobudí, poškrábejte ho nebo poplácejte po chodidle.
- Také mu můžete několik sekund třít záda dlaní.
- Jestliže miminko na žádné z těchto podnětů nereaguje, je v bezvědomí.
- Pokud je na místě ještě další člověk, požádejte ho, ať zavolá záchranku na čísle 155 nebo přes evropské číslo tísňového volání 112. Vy zatím začněte s resuscitací podle následujícího návodu.
- Jestliže jste na místě sami, začněte ihned s oživováním. Pokud ani po 60 sekundách miminko nezačne dýchat, zavolejte záchranku a pak dál pokračujte s resuscitací.
- Bezvědomí mohlo způsobit dušení se vlastními zvratky nebo jiným předmětem. Zkontrolujte dítěti ústa a vytáhněte vše, co do nich nepatří.
- Jednu ruku položte miminku na čelo a mírně mu zakloňte hlavičku. Prsty druhé ruky jemně přizvedněte bradu.
- Tímto manévrem dítěti zprůchodníte dýchací cesty a v některých případech se dýchání samo obnoví.
- Pod rameny podložte miminko například dekou, abyste udrželi otevřené dýchací cesty.
- Poslechem nebo pohledem zjistěte, jestli miminko začalo dýchat.
- Pokud ne, začněte s umělým dýcháním.
- Jednou rukou na čele a druhou na bradě udržujte záklon hlavičky. Svými ústy obemkněte rty i nos dítěte.
- Proveďte dvě až pět umělých dýchání. Minimálně dva vdechy musí být dostatečně účinné.
- Poznáte to podle toho, že se při vdechu zvedl hrudník miminka a při výdechu poklesl.
- Hrudník by se měl pohybovat přibližně stejně, jako kdyby dítě dýchalo samo. Dávejte si proto pozor, aby jste nevdechovali příliš málo (hrudník se nehýbe), nebo příliš moc (nedýchejte proti výraznějšímu odporu).
- U novorozence (do jednoho měsíce věku) učiňte třicet vdechů za minutu (jeden vdech za dvě vteřiny), u kojence (od měsíce do jednoho roku věku) dvacet vdechů za minutu (jeden vdech za tři vteřiny).
- Pokud novorozenec ani po třiceti umělých nadechnutích přirozeně nedýchá a nehýbe se, začnete s nepřímou srdeční masáží.
- Miminko musí ležet na zádech na pevné podložce.
- Přiložte konec svého ukazováčku a prostředníku asi jeden a půl centimetru pod pomyslnou spojnici prsních bradavek (konec hrudní kosti).
- Nebo můžete obemknout hrudník rukama a stlačovat hrudní kost překříženými palci nebo dvěma prsty.
- Hrudník stlačte o dva až tři centimetry (přibližně o třetinu jeho předozadního průměru).
- U novorozence stlačte hrudník ve frekvenci 120krát za minutu, u kojence ve frekvenci 100krát za minutu.
- Při resuscitaci dodržujte následující poměry. U novorozence proveďte jeden vdech a pak tři stlačení hrudníku. Pak opakujte. U kojence udělejte dva vdechy a následně třicet stlačení hrudníku.
- Pokud jsou na místě dva zachránci, dodržujte u kojence poměr dva vdechy a patnáct stlačení hrudníku. Vždy dýcháte nebo stlačujete hrudník, ale neděláte obě aktivity zároveň.
- Po každých třech až pěti cyklech zkontrolujte, jestli miminko nezačalo dýchat.
- V resuscitaci pokračujte až do příjezdu záchranářů nebo do svého úplného vyčerpání.
- Jestli se vám podařilo miminko oživit, uložte ho do stabilizované polohy.
- Chovejte dítě na svém předloktí, s obličejem k sobě a hlavičkou mírně skloněnou.
- V této poloze nehrozí, že děťátku zapadne jazyk nebo že se bude dusit zvratky.
- Hlídejte, zda dítě dýchá. Pokud začne promodrávat nebo šednout, je to známka, že se mu opět zastavil krevní oběh.
- Dávejte pozor, aby se miminko nepodchladilo.
ERC Guidelines for resuscitation 2010.
První pomoc u dětí - MUDr. Pavel Srnský, ČČK 2007.
Spolu s Nanny dostanete v balení podrobný obrázkový návod jak správně resuscitovat. Uložte ho poblíž postýlky, ať ho máte v případě potřeby rychle k dispozici.
Nebojte se resuscitovat. I když se vám třeba vše nepovede úplně předpisově, výrazně zvýšíte šance svého děťátka na přežití.
Dobrou volbou jsou bezplatné kurzy první pomoci, na kterých vás správný postup naučíme. Stačí si vybrat termín a přihlásit se.
- Podle návodu nainstalujte Nanny do postýlky.
- Vložte do monitorovací jednotky baterie, které jsou součástí balení.
- Zapněte monitor dechu.
- Po každém zapnutí se automaticky provede test funkčnosti - krátce probliknou všechny kontrolky a monitor pípne.
- Podložku nejlépe otestujte přímo s miminkem. Dejte ho do postýlky a sledujte, jak bliká zelená kontrolka. Ta signalizuje, že je vše v pořádku.
- Nechejte monitor dechu zapnutý a děťátko vyndejte. Postýlky se nedotýkejte, přístroj by mohl vnímat vaše pohyby a váš dech.
- Kontrolka bude ještě chvíli zeleně blikat, než pohyby odezní.
- Přibližně po dvaceti sekundách klidu se rozsvítí červené světlo a spustí se alarm.
- Vypínačem monitor dechu vypněte.
Více o správné instalaci se dozvíte v článku Kde všude vám pomůže monitor dechu. Přečtěte si také, jak se o Nanny správně starat.
Každé miminko potřebuje vlastní podložku i monitorovací jednotku v samostatné postýlce. Kdyby dvojčata spala společně jen na jedné podložce, jedno by mohlo přestat dýchat, ale monitor by si myslel, že je vše v pořádku, protože by cítil dech druhého dítěte.
Jaká další specifika přináší péče o dva drobečky si přečtěte v článku Máme dvojčata.
Žádná speciální údržba kromě případné výměny baterií není potřeba. Čas od času pouze zkontrolujte, jestli se mezi podložkou a matrací nesráží vlhkost. Doporučujeme dát občas matraci vyvětrat nebo ji v postýlce otočit. Matraci můžete otočit tak, že část, kde má miminko obvykle hlavičku, dáte do “nohou”. Nebo zkuste matraci obrátit horní stranou k roštu.
Pokud se podložka ušpiní, vyčistěte ji mírně navlhčeným hadříkem nebo antibakteriálním ubrouskem, který je součástí balení. Rozhodně podložku neumývejte pod sprchou nebo na ni nepoužívejte agresivní čisticí prostředky.
Více se dozvíte také v článku Jak se o Nanny správně starat.
Plnou funkčnost garantujeme po dobu dvou let. Poté uplyne životnost senzoru v podložce a sníží se jeho citlivost. Déle nedoporučujeme podložku používat. Víte, jak správně monitor dechu Nanny používat? Přečtěte si článek, který vás provede instalací.
Matrace pravděpodobně špatně přiléhá na podložku. Kvůli tomu senzor nezaznamenal žádný pohyb a vyhodnotil, že miminko přestalo dýchat. Další podrobnosti a rady, jak monitor dechu správně nainstalovat a tím této situaci předejít, najdete ve článku Jak se o Nanny správně starat na našem blogu.
Monitor pravděpodobně zaznamenal jiné otřesy. Tyto záchvěvy mohou mít několik příčin:
- Plovoucí podlaha nebo parkety přenáší pohyby způsobené chůzí kolem postýlky. Stačí, když nohy postýlky podložíte například kousky koberce, které otřesy ztlumí.
- Pokud je u postýlky otevřené okno a venku hodně fouká, může citlivý senzor tyto otřesy zaznamenat. Zavřete okno a odstraňte tak tyto ruchy.
- Postýlka se opírá o lednici nebo jiný zdroj vibrací. V tomto případě je nutné ji přemístit na klidnější místo.
Přečtěte si další podrobnosti o správném používání v článku Jak se o Nanny správně starat.
Dítě pravděpodobně tahalo za kabel, který nebyl správně připevněný k postýlce, a poškodilo ho. Problém může být i v podložce. Pokud vám spadla na zem, mohl se senzor zničit. Když zavoláte na naši zákaznickou linku 800 800 522, proškolený technik s vámi projde možné příčiny.
Záruční lhůta je dva roky. Pokud není v této lhůtě něco v pořádku, zdarma Nanny opravíme nebo vyměníme. Podložky starší dvou let už nejde servisovat, protože senzor ztrácí svoji citlivost. Pokud chcete monitor používat i nadále, doporučujeme nákup nové podložky.
Zkontrolujte, jestli jste nepoužili dobíjecí baterie. Mají nižší napětí a Nanny si kvůli tomu myslí, že jsou vybité. Do monitoru dechu používejte pouze klasické alkalické baterie. Přečtěte si další tipy, jak se o Nanny správně starat.
Zavolejte na naši poradenskou linku na číslo 800 800 522. Často nejde o závadu přístroje, ale o špatnou instalaci a podobně. Operátor s vámi po telefonu vše probere a většinu případů se podaří vyřešit. Pokud se ukáže, že jde opravdu o technickou závadu, výrobek (monitor i podložku) reklamujte u prodejce, který ho odešle do našeho servisu. Přístroj opravíme co nejrychleji a pošleme vám ho zpět.
Podrobně se správné instalaci věnujeme také v článku Jak správně používat monitor dechu Nanny.
Odneste ji sběrného dvora, nebo ji vhoďte do červeného kontejneru, který slouží k recyklaci drobného elektroodpadu. Odevzdat můžete i nepotřebnou monitorovací jednotku. Podívejte, kde všude najdete červené kontejnery.
Servisujeme pouze monitory dechu Nanny.