Nanny přímo od výrobce

Pouze u nás koupí monitoru dechu miminka přispíváte do nemocnic

Spánková apnoe

Spánkovou apnoe u malých dětí je velmi obtížné diagnostikovat. Proto v desítkách českých porodnic používají monitory Nanny, které dech miminek hlídají. Pokud mozek dítěte nevyšle pokyn k nadechnutí a nastává ALTE příhoda, přístroj spustí poplach. Díky tomu mu lékaři, nebo v domácím prostředí rodiče, včas poskytnou první pomoc.

Problémy s dýcháním obvykle kolem jednoho roku věku dítěte mizí, protože mozková centra už jsou dostatečně vyvinutá.

Baterie

Falešný poplach

Tato situace může nastat u dětí do tří měsíců, které mají ještě velmi nízkou hmotnost a zároveň se ve spánku nehýbou. V takovém případě nedávejte podložku pod matraci, ale přímo pod prostěradlo. Tím zajistíte dobrý přenos pohybů děťátka. Až se miminko začne ve spánku hýbat, podložku vraťte zpět pod matraci.

Špatný kontakt může hrozit, pokud má dítě na doporučení lékaře spát s vyvýšenou hlavičkou. Podložte nejen matraci, ale i rošt nebo zadní nohy postýlky. Tím zajistíte dobrý kontakt matrace s podložkou.

Třetí možností je, že je matrace skřípnutá mezi stěnami postýlky a mírně se “vznáší.” Mezi podložkou, která leží na roštu, a matrací tak vznikne mezera. Pohyby se proto nepřenáší.

Když monitor dechu zaznamená, že dítě nedýchá, spustí alarm. Pokud má miminko jen spánkovou apnoe nebo ALTE příhodu, často ho hlasitý zvuk probudí a “připomene” mu, že se má nadechnout. Když přijdete k postýlce, děťátko už dýchá a zdá se, že je vše v pořádku. Na první pohled to tedy může vypadat jako falešný poplach, ale jednalo se o skutečný poplach.

Další podrobnosti si přečtěte také v článku Jak správně používat monitor dechu Nanny.

Chůvička

Na rozdíl od monitorů dechu nejsou chůvičky prevencí proti syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Chůvičky totiž přenáší pouze zvuk a někdy i obraz. Jenže miminko ve stavu ALTE příhody, která vede k smrti na SIDS, nevydává žádné zvuky a na první pohled se zdá, že klidně spinká.

Kalibrace

Pokud používáte podložku déle než dva roky, vystavujete se riziku, že nebude správně reagovat. Jestli se vám například za čas narodí další miminko, stačí dokoupit novou podložku, řídicí jednotku můžete samozřejmě používat původní.

Riziku se vystavujete také nákupem z druhé ruky. I když je snímací podložka stará jen dvanáct měsíců, nikdy nevíte, jak s ní předchozí majitelé zacházeli. Pokud jim třeba spadla na zem, mohl se senzor poškodit.

Monitor dechu

Kontaktní monitor dechu

Tento monitor dechu je v přímém kontaktu s dítětem. Obvykle ho má připevněný na plenku za klips. Kontaktní monitor dechu obvykle využívají rodiče, kteří spí s miminkem v jedné posteli, a proto nemohou používat bezkontaktní monitor.

Spaní v jedné posteli však pediatři nedoporučují, protože podle některých výzkumů zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. Před touto nemocí nemusí v některých případech chránit ani monitor dechu na plenku. Pokud se miminko ve spánku hodně hýbe, může mu klips spadnout.

Bezkontaktní monitor dechu

Skládá se ze snímací podložky a řídicí jednotky, která vyhodnocuje signály. Senzor v podložce je tak citlivý, že i přes matraci spolehlivě zachytí každý pohyb miminka.

Výhodou je, že děťátko nepřichází do přímého kontaktu s monitorem, který je vždy pod matrací nebo alespoň pod prostěradlem. Do kategorie bezkontaktních monitorů dechu patří i Nanny.

Náhradní podložka

Nemusíte podložku složitě převážet a navíc nehrozí, že ji při přepravě zničíte. Je v ní citlivý senzor a kdybyste ji složili nebo stočili, hrozí, že se snímače poškodí. Když jedete k babičce, stačí vzít jen řídicí jednotku. Přečtěte si v našem článku, kde všude vám pomůže monitor dechu Nanny.

Zdravotnický prostředek

Všechny tyto zdravotnické pomůcky musí projít přísnou certifikací. Nanny je jedním z mála monitorů na českém trhu, který je certifikovaným zdravotnickým prostředkem podle této normy.

Podívejte se na certifikáty Nanny.

Zdravotní indikace

Zvlášť nezbytné je podle odbornice na SIDS a přednostky pediatrické kliniky doc. MUDr. Hany Houšťkové, CSc. monitor dechu používat v situacích, kdy miminko trpí:

 • prokázanou spánkovou apnoí, která trvala víc než 20 sekund,

 • zachycenou apnoí s bradykardií (zpomalená srdeční akce),

 • apnoí z nedonošenosti,

 • ALTE příhodami,

 • poruchami dýchání,

 • bradykardií při léčbě kofeinem, teofylinem a podobnými léky,

 • černým kašlem,

 • svalovou slabostí,

 • vracením obsahu žaludku do jícnu nebo úst (gastroezofageální reflux),

 • chronickým plicním onemocněním,

 • neurologickým nebo metabolickým onemocněním ovlivňujícím kontrolu dýchání,

 • tracheostomií nebo anatomickými anomáliemi, které způsobují zranitelnost dýchacích cest.

Monitoring lékaři také doporučují u miminek, kterým starší sourozenec zemřel na SIDS.

ALTE příhoda

Pokud u vašeho miminka nastane ALTE příhoda, monitor dechu Nanny ji zachytí a ihned spustí alarm. Díky tomu se o nebezpečném stavu včas dozvíte a jednáte. Často stačí děťátko poklepat po zádech nebo s ním pohnout a dýchání se samo obnoví. Pokud tento postup nezabere, je nutné začít s resuscitací.

Jestli už vaše děťátko ALTE příhodu prodělalo, riziko SIDS je u něj větší. To platí i pokud ALTE příhoda v minulosti postihla jeho staršího sourozence. V těchto případech lékaři doporučují nic neriskovat a používat monitor dechu pro miminka.

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Syndrom náhlého úmrtí kojence postihuje nejčastěji miminka mezi druhým a čtvrtým měsícem a nejvíce rizikový je právě druhý měsíc. SIDS hrozí dětem až do jednoho roku jejich věku.

Nemoc je velmi zákeřná, protože nemá žádné symptomy, podle kterých byste poznali, že je vaše dítě v ohrožení. Ročně jí podlehle 22 000 kojenců na celém světě. V Česku na SIDS umírá kolem 25 miminek ročně a nejvíce případů je v Moravskoslezském kraji. Ze statistiky vyplývá, že syndrom postihuje více chlapce a že miminka častěji umírají v chladnějších měsících (spí v přetopených místnostech).

Přestože příčina SIDS není známá, mezinárodní studie odhalily různé rizikové faktory, které pravděpodobnost onemocnění zvyšují.

Ze strany matky:

 • chudokrevnost

 • kouření a drogy

 • infekce dělohy

 • nízký věk (16 - 17 let)

 • základní vzdělání

 • nízká socioekonomická úroveň

 • neúplná rodina

 • krátký odstup od předchozího těhotenství

 • nedostatečná výživa a předporodní péče

Před a po narození:

 • předčasný porod

 • přenášené těhotenství

 • nedostatek kyslíku

 • růstová retardace

 • problémový vývoj v prvních třech měsících těhotenství

 • poruchy dýchaní a srdečního rytmu, termoregulace, metabolismu a imunity

Další faktory:

 • umělá výživa

 • přehřívání dítěte (oblečení, přikrývky, přetopená ložnice)

 • příliš měkká matrace

 • spánek na břiše

 • spánek společně s rodiči v jedné posteli

 • horečnaté onemocnění v posledních dvou týdnech života
   

8 rad, jak SIDS přecházet

Správnou péčí můžete riziko syndromu náhlého úmrtí kojence výrazně snížit. Díky osvětě rodičů například v USA klesl počet případů od roku 1980 o 75 procent.

 1. Používejte monitor dechu pro miminka
  Nejspolehlivější ochranou proti SIDS je pravidelné používání monitoru dechu. Pokud děťátko přestane dýchat (nastane takzvaná ALTE příhoda), Nanny spustí hlasitý poplach. O zástavě dechu se ihned dozvíte a včas stihnete miminku poskytnout první pomoc. V řadě případů to ani není nutné, protože sám alarm dítě probudí z hlubokého spánku a “připomene” mu, že má dýchat.
   

 2. Dítě ke spánku ukládejte na záda
  Miminka, která spí na bříšku nebo na boku, mají vyšší výskyt SIDS.
   

 3. Používejte tvrdší matraci
  Podle zjištění odborníků je riziko syndromu náhlého úmrtí kojence vyšší u dětí spících na měkkých matracích s těžkými peřinkami.
   

 4. Dávejte miminko do jeho vlastní postýlky
  Ukládejte děťátko do jeho vlastní postýlky, která by minimálně do šesti měsíců měla být v ložnici rodičů. V případě, že monitor dechu spustí alarm, jste i v noci nablízku.
   

 5. Dejte si pozor na přehřátí
  Přehřátí zvyšuje riziko náhlého úmrtí. Proto v pokoji udržujte příjemnou teplotu a miminko oblečte tak, aby mu bylo teplo i bez přikrývky.
   

 6. Kojte miminko
  Jedním z rizikových faktorů jsou různé infekce. Pokud však budete své dítě kojit, vybuduje si mnohem silnější imunitní systém.
   

 7. Vyhýbejte se zakouřenému prostředí
  Kouř z cigaret nedělá miminku dobře, proto nedovolte, aby v jeho přítomnosti někdo kouřil.
   

 8. Dejte dítěti dudlík
  Některé výzkumy zjistily, že miminka, která spí s dudlíkem, mají nižší výskyt SIDS. Příčina není přesně známá. Jednou z možností je, že s dudlíkem drží hlavičku dál od matrace nebo že mají lehčí spánek a nepohodlí způsobené dechovou pauzou je probudí.

Půjčení monitoru dechu

Výrobce zdravotnického prostředku je zodpovědný za minimalizaci rizik souvisejících s jeho používáním a půjčování jedním z rizik je, proto ho výrobce Nanny nemůže doporučit. Podložka monitoru dechu obsahuje citlivý senzor, který se používáním opotřebuje – nádech a výdech vašeho malého miminka znamená sice nepatrné, ale zato neustálé zatížení senzoru. Během prvního roku se totiž vaše miminko nadechne přibližně 21 milion krát.

Daleko větším zatížením pro senzor jsou však silnější mechanické otřesy – např. při častém přenášení podložky nebo pokud už je miminko větší a po postýlce leze, nebo dokonce skáče.

Pokud si půjčíte monitor dechu, nemáte nikdy jistotu, jak s ním bylo zacházeno před vámi a jak staré miminko na něm leželo. Při převzetí použitého monitoru dechu nemáte šanci poznat, zda a jak je podložka citlivá. I když se monitor jeví jako funkční, doma často zjistíte, že detektor dechu hlásí falešné poplachy, přestože miminko dýchá. To může být způsobeno právě přílišným opotřebením senzoru, který pak není schopen správně zaznamenat pohyb drobného hrudníčku vašeho miminka. Ve finále můžete být falešnými poplachy spíše vystresovaná a monitor raději ani nezapnete. Paradoxně tak můžete své miminko ohrozit víc, i když jste na počátku svého rozhodování chtěla udělat pro jeho bezpečí a váš klid maximum.

Občasným falešný poplachům se samozřejmě nevyhnete ani v případě použití zcela nového monitoru, ale dle zkušeností maminek jsou během prvních 6 měsíců používání skutečně velmi výjimečné nebo žádné. S novým monitorem tak budete v naprostém klidu a bezpečí.

Pokud však nechcete či nemůžete investovat do nákupu nového monitoru dechu a máte doma monitor starší nebo zděděný po kamarádce, zakupte alespoň novou Nanny podložku. Její cena je 966 Kč a můžete ji připojit i ke starší kontrolní jednotce, do které vložte nové baterie.

Zapůjčení monitoru na půl roku stojí obvykle 900 Kč, podobně jako nákup nové podložky.

Neopotřebovaný senzor v nové podložce vám však dodá tolik potřebný klid a jistotu! Raději než půjčení tedy doporučujeme použití staršího monitoru dechu s novou Nanny podložkou.

Půjčení monitoru dechu Nákup nové Nanny podložky 
Cena 900 Kč 966 Kč
Doba používání 6 měsíců Neomezeně
Počet falešných poplachů Nelze určit Minimální

Může se hodit

podlozka.png-nt.png

Náhradní podložka

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila nebo jí vypršela 2letá životnost.

966 Kč

Přidat

jednotka-s-podlozkou.png-nt.png

Monitor dechu Nanny

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i pohyby.

2 495 Kč

Přidat

Ušetříte 471 Kč
nanny_2-podlozky.png-nt.png

Nanny se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Přidat

Ušetříte 500 Kč
pro-dvojcata_cz.png-nt.png

Nanny DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak ušetřit.

4 490 Kč

Přidat

Ušetříte 294 Kč
matrace-a-nanny.png-nt.png

Monitor dechu + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 200 Kč

Přidat

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

990 Kč

Přidat

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

1 990 Kč

Přidat

Výroba Nanny

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500