Zákeřný strašák SIDS – základní fakta

Termínem Syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) lékaři označují případy, kdy miminko náhle zemře bez zjevných příčin. Obvykle ve spánku přestane dýchat a udusí se. Syndrom je velmi zákeřný, protože nemá žádné příznaky, podle kterých byste poznali, že je vaše miminko v ohrožení.

blog-sids.jpg

Ročně mu podlehne 22 000 kojenců na celém světě. V Česku na SIDS každý rok umírá kolem 25 miminek. Jaká jsou největší rizika? A dá se SIDS předcházet? Ptali jsme se dětské lékařky MUDr. Lucie Skálové.

Syndrom náhlého úmrtí kojence postihuje nejčastěji miminka mezi druhým a čtvrtým měsícem. Hrozí jim ale i později. Do jakého věku může SIDS zaútočit?

Riziko je největší do věku 6 měsíců, ale může se vyskytovat až do 1 roku. Riziko SIDS se snižuje se zvyšujícím se věkem dítěte. Hrozí i donošeným dětem. Konkrétní příčiny SIDS jsou ale stále neznámé.

Mezinárodní studie odhalily různé rizikové faktory, které pravděpodobnost onemocnění zvyšují. Které mezi ně patří?

K rizikovým faktorům se řadí např. spaní na bříšku, kouření matky nebo předčasný porod. Riziko dále zvyšují i poruchy dýchání a srdečního rytmu. Vliv má také umělá výživa, přehřívání dítěte (oblečení, přikrývky, přetopená ložnice), příliš měkká matrace nebo společný spánek s rodiči v jedné posteli.

Jaká jsou nejdůležitější opatření, díky kterým můžeme SIDS předcházet?

Nejspolehlivější ochranou proti SIDS je eliminace rizikových faktorů, tzn. nekouřit, ukládat dítě ke spánku na záda s hlavou otočenou na bok (ne na bříško), do jeho vlastní postýlky. Pokud miminko více ublinkává, ukládejte ho do zvýšené polohy. Nedávejte mu do postýlky ani polštář ani plyšáky, používejte tvrdší matraci. Pokud to jde, tak miminko kojte. Nepřetápějte místnost, ve které miminko spí, a oblékejte ho přiměřeně.

Zabránit SIDS můžete také používáním monitoru dechu Nanny, který hlídá dechové pohyby miminka a v případě zástavy vás včas vizuálně a akusticky upozorní. Monitor Nanny je navíc certifikovaný zdravotnický prostředek, a proto ho používají v porodnicích po celém světě. Jeho instalace je rychlá a snadná a stejně jednoduché je i jeho ovládání. Monitor také nevyžaduje žádný speciální servis. A díky vysoké životnosti baterií je obvyklé, že je vkládáte jen jednou, a to při prvním spuštění Nanny.

Jak monitor dechu funguje?

Při každém nádechu miminka blikne zelená kontrolka. Pokud se miminko nenadechne po dobu 20 sekund, nebo se frekvence jeho dýchání sníží pod 8 nádechů za minutu, začne svítit červené světlo a spustí se poplach. Už jen zvuk alarmu často stačí k tomu, aby se miminko probudilo z hlubokého spánku a nadechlo se. Pokud se tak nestane, ihned začněte s resuscitací a volejte 155. Více o první pomoci se dozvíte v článku Jak poskytnou první pomoc novorozenci.

Chci kontaktovat Nanny

Napište nám

*

*

*Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb.

Sdílet článek

Jaký je Váš názor na "Zákeřný strašák SIDS – základní fakta"?

Napsat názor

*

*

*

Pole označená * jsou povinná

Další článek

Ze slovníku pojmů

F

Falešný poplach

Falešný poplach nastane, když monitor spustí alarm, ale miminko normálně dýchá. K tomu dochází v… více...

Zeptali jste se lékařky

úzká předkožka

Dobrý den, mám 5timěsíčního syna, předkožku na penisu mu nepřetahujeme. Když jsem to včera poprvé… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci
foto-hana.png

Kariéra s Nanny

Nanny prodávám v Itálii  už 5 let a jsem nadšená. Konečně jsem skloubila péči o rodinu s prací, která mi přináší radost.

Hana, maminka a prodejce Nanny v Itálii

Více o kariéře s Nanny