Zákeřný strašák SIDS – základní fakta

Termínem Syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) lékaři označují případy, kdy miminko náhle zemře bez zjevných příčin. Obvykle ve spánku přestane dýchat a udusí se. Syndrom je velmi zákeřný, protože nemá žádné příznaky, podle kterých byste poznali, že je vaše miminko v ohrožení.

blog-sids.jpg

Ročně mu podlehne 22 000 kojenců na celém světě. V Česku na SIDS každý rok umírá kolem 25 miminek. Jaká jsou největší rizika? A dá se SIDS předcházet? Ptali jsme se dětské lékařky MUDr. Lucie Skálové.

Syndrom náhlého úmrtí kojence postihuje nejčastěji miminka mezi druhým a čtvrtým měsícem. Hrozí jim ale i později. Do jakého věku může SIDS zaútočit?

Riziko je největší do věku 6 měsíců, ale může se vyskytovat až do 1 roku. Riziko SIDS se snižuje se zvyšujícím se věkem dítěte. Hrozí i donošeným dětem. Konkrétní příčiny SIDS jsou ale stále neznámé.

Mezinárodní studie odhalily různé rizikové faktory, které pravděpodobnost onemocnění zvyšují. Které mezi ně patří?

K rizikovým faktorům se řadí např. spaní na bříšku, kouření matky nebo předčasný porod. Riziko dále zvyšují i poruchy dýchání a srdečního rytmu. Vliv má také umělá výživa, přehřívání dítěte (oblečení, přikrývky, přetopená ložnice), příliš měkká matrace nebo společný spánek s rodiči v jedné posteli.

Jaká jsou nejdůležitější opatření, díky kterým můžeme SIDS předcházet?

Nejspolehlivější ochranou proti SIDS je eliminace rizikových faktorů, tzn. nekouřit, ukládat dítě ke spánku na záda s hlavou otočenou na bok (ne na bříško), do jeho vlastní postýlky. Pokud miminko více ublinkává, ukládejte ho do zvýšené polohy. Nedávejte mu do postýlky ani polštář ani plyšáky, používejte tvrdší matraci. Pokud to jde, tak miminko kojte. Nepřetápějte místnost, ve které miminko spí, a oblékejte ho přiměřeně.

Zabránit SIDS můžete také používáním monitoru dechu Nanny, který hlídá dechové pohyby miminka a v případě zástavy vás včas vizuálně a akusticky upozorní. Monitor Nanny je navíc certifikovaný zdravotnický prostředek, a proto ho používají v porodnicích po celém světě. Jeho instalace je rychlá a snadná a stejně jednoduché je i jeho ovládání. Monitor také nevyžaduje žádný speciální servis. A díky vysoké životnosti baterií je obvyklé, že je vkládáte jen jednou, a to při prvním spuštění Nanny.

Jak monitor dechu funguje?

Při každém nádechu miminka blikne zelená kontrolka. Pokud se miminko nenadechne po dobu 20 sekund, nebo se frekvence jeho dýchání sníží pod 8 nádechů za minutu, začne svítit červené světlo a spustí se poplach. Už jen zvuk alarmu často stačí k tomu, aby se miminko probudilo z hlubokého spánku a nadechlo se. Pokud se tak nestane, ihned začněte s resuscitací a volejte 155. Více o první pomoci se dozvíte v článku Jak poskytnou první pomoc novorozenci.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

S

Spánková apnoe

Pojmem apnoe se označuje onemocnění, při němž lidé přestávají během spánku dýchat nebo dýchají s… více...

Zeptali jste se lékařky

Pouziti monitoru Nanny s kolebkou

Dobry den, mozna vice technicky dotaz, ale lze prosim pouzit monitor dechu Nanny i s kolebkou… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám