Obstrukční spánková apnoe u dětí do 1 roku

„Monitor spustil poplach, ale dítě se mi zdá v pořádku. Jedná se o falešný poplach?“

Podobně začíná celá řada vašich dotazů. Samozřejmě, že k falešným poplachům může občas docházet. Nicméně pokud je monitor nový a správně nainstalovaný, jsou spíše výjimečným jevem.
Proč tedy monitor spustí poplach i když se zdá, že je dítě zdravé a dýchá? S tímto dotazem jsme se obrátili na Annu Růžičkovou, spánkovou konzultantku pro děti do 3 let.

anicka-kuba-kubik-podzim-2020-6s2.jpg

Anna Růžičková (28) je certifikovaná spánková konzultantka Baby- Led-Sleep & Well-Being Specialist by Isla Grace s 5 letou praxí ve zdravotnictví. Současně je autorkou instagramového profilu Spánek miminek, se kterým Nanny dlouhodobě spolupracuje.
Je maminkou 9-ti měsíčního syna Jakuba.

„Důvodem, proč monitor vyhlásí poplach, i když miminko vypadá zdravě a spokojeně může být například Obstrukční spánková apnoe. Tento syndrom způsobuje opakované zástavy dechu ve spánku, které trvají nejméně dva dechové cykly. Postihuje až každé desáté dítě do věku jednoho roku..“ vysvětluje Anna Růžičková. „Dobrou zprávou je, že většina z nich má pouze mírné příznaky, které postupem času samy vymizí.“ dodává.

Příznaky apnoe u dětí mohou být následující:

  • dítě spí s otevřenými ústy
  • dítě má otevřená ústa většinu dne
  • chrápání
  • lapání po dechu
  • dítě má ve spánku pauzy v dýchání
  • časté probouzení
  • dítě je dlouhodobě podrážděné
  • díte se nedokáže soustředit a je roztěkané

„Pokud většinu těchto příznaků pozorujete po dobu minimálně 2 týdnů, obraťte se na pediatra. Důsledky neléčené apnoe zahrnují neprospívání, v horším případě i poruchy osobnosti, poruchy chování a nálady apod. Apnoe je spojena se špatným okysličováním buněk a s probouzecí reakcí, která ukončuje tzv. apnoickou pauzu a umožňuje obnovu dýchání. Důsledkem opakovaných zástav dechu je pak také nekvalitní spánek. Na apnoické pauzy reaguje monitor dechu signalizací, která může být rodiči vnímána jako falešný poplach, jelikož dítě dále normálně dýchá. Přesto neberte signalizaci monitoru na lehkou váhu.“ vyzývá kopatrnosti Anna Růžičková.

„Léčba apnoe zahrnuje ve většině případů odstranění nosních i krčních mandlí. V některých případech stačí odstranění krčních mandlí, a to i bez zjevného zvětšení.Problémy s dýcháním mohou být závažné a měly by být řešeny s odborníkem. Poraďte se s pediatrem či ORL specialistou. Dotazy na kvalitu dýchání ve spánku by měly být součástí pravidelného pediatrického vyšetření. Obstrukční spánková apnoe může být řešena i v rámci specializovaných spánkových klinik.“ upozorňuje konzultantka.

Zdroje:
CHAN, James, Jennifer C. EDMAN a Peter J. KOLTAI. Obstructive Sleep Apnea in Children. American Family Physician [online]. Cleveland, 2004, 5(69), 1147-1155 [cit. 2021-5-16]. Dostupné z: https://www.aafp.org/afp/2004/0301/p1147.html

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

N

Náhradní podložka

Pokud vaše miminko často spinká na dvou místech, doporučujeme mít k monitoru dechu i náhradní… více...

Zeptali jste se lékařky

Monitor dechu

Dobrý den, mám 2 měsíční miminko a už dvakrát nám pípal monitor dechu. Poprvé hlásil před týdnem v… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám