Nejčastější dětské nemoci v prvním roce

U dětí se imunita buduje postupně do zhruba 6 až 8 let věku. Nepřekvapí proto, že během prvních let si děti „odbydou“ pěknou řádku nemocí. Některé rychle odezní, jiné je někdy pořádně potrápí. S jakým onemocněním se vaše miminko pravděpodobně už během prvního roku života? Ptali jsme se dětské lékařky MUDr. Lucie Skálové.

blog-nejcastejsi-nemoci.jpg

Nachlazení

K nejčastějším onemocněním u kojenců a batolat patří onemocnění horních cest dýchacích, tedy běžné nachlazení. Jeho původcem jsou nejčastěji viry. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí, proto je důležité miminko, a hlavně novorozence, zbytečně nevystavovat místům s velkou koncentrací lidí, jakou jsou třeba nákupní centra. „Nejlepší prevencí je dostatečná hygiena rukou, omezení návštěv na minimum, zvláště pokud sami trpí akutním nachlazením, doma dostatečně větrat, a pokud to jde, tak kojit. K lékaři s novorozencem a menším kojencem je vhodné zajít, pokud se přidají horečky, miminko nedostatečně pije, nedostatečně močí, pokud rýma přetrvává a je žlutá až zelená, kašel se začne horšit nebo se přidá dušnost,“ upřesňuje MUDr. Lucie Skálová.

Bolavé bříško

U miminek se také čas od času objeví zvracení nebo průjem. Ten je pro kojence a batolata obzvlášť nebezpečný, protože při něm dochází k rychlé ztrátě minerálů a tekutin (dehydrataci). „S miminkem zajděte k lékaři, pokud v sobě neudrží žádné tekutiny nebo má hodně časté řídké stolice, začne být více unavené až spavé, méně močí, má oschlé rty nebo jazyk,“ říká MUDr. Skálová. U kojených dětí nebývá průjem tak častý, složení mateřského mléka jim totiž zajišťuje určitou ochranu.

Zvracení je někdy u miminek častější. Na vině může být i reflux. „Jde o relaxaci jícnového svěrače a dochází k následnému vracení obsahu žaludku zpět do jícnu a až do dutiny ústní. Při refluxu dochází většinou k tzv. ublinkávání i několik hodin po jídle. Nejde o zvracení jako takové, u většiny dětí se s věkem sníží frekvence výskytu a obtíže s ním spojené. Při refluxu krmte dítě ve zvýšené poloze, poté ho nechte dostatečně dlouho odříhnout, ukládejte ho ke spánku do zvýšené polohy. Při krmení umělou výživou můžete použít k zahuštění mléka nutriton nebo rýžový odvar,“ vysvětluje MUDr. Skálová.

Alergie

V dnešní době nejsou bohužel alergické reakce u miminek ničím výjimečným. Nejčastějším projevem je svědivá kopřivka nebo tzv. atopický kojenecký ekzém. Léčba atopického ekzému je dlouhodobá a komplexní. Nejdůležitější je složení mateřského mléka – tzn. dát si pozor, co kojící maminka jí, protože vše se dostává do mateřského mléka. Je potřeba se vyhnout nejčastějším potravinovým alergenům, ke kterým patří rajčata, jahody, čokoláda, kakao, meruňky, někdy i paprika, mléčné výrobky, ryby nebo vejce. Je nutné vysledovat, co ekzém u dítěte zhoršuje. Ke vzniku atopického ekzému existují i genetické predispozice. Pokud je tedy i jeden z rodičů atopik (trpí alergiemi), zvyšuje se pravděpodobnost, že dítě také může alergiemi trpět. Bylo opakovaně prokázáno, že nejlepší prevencí před vznikem alergií je kojení. Pokud dítě krmíte umělým mlékem, můžete použít hypoalergenní mléko, tzv. HA (mléko s upravenou, částečně rozštěpenou výchozí bílkovinou, která má menší antigenní potenciál a riziko vzniku alergie je tak nižší, pozn. red.).

„Atopický ekzém se většinou zhoršuje při akutním onemocnění, dále v létě, kdy je větší teplo a dítě se zapaří. Používejte bavlněné oblečení, ne umělé materiály, často dítě převlékejte a nechte pokožku větrat. Doporučuje se dítě pouze sprchovat a lehce osušit a kůži dostatečně promašťovat. Pokud je kůže hodně zarudlá, můžete vyzkoušet i krátké ovesné koupele. Pokud jde o fázi ekzému, kdy kůže mokvá, je třeba ji vysušit např. obklady z černého čaje nebo obklady z odvaru z heřmánku,“ dodává MUDr. Skálová.

Tzv. dětské nemoci

Do té doby, než se jimi nakazí vaše miminko, vám názvy těchto nemocí asi nic neřeknou. Jsou to totiž typické dětské nemoci. Řeč je konkrétně o páté a šesté nemoci. Pátou nemocí onemocní nejčastěji předškoláci. V první fázi vypadá podobně jako nachlazení. Teplota nebo horečka, celková slabost, únava, bolest svalů a kloubů. Po několika dnech se objeví typická vyrážka u nosu a na tvářích, která tvarem připomíná motýla. Vyrážka se postupně šíří na trup a na končetiny. Nemoc odezní sama i bez léčby. Základem je klid a dostatek tekutin.

Šestá nemoc se nejvíc šíří mezi kojenci a batolaty. Při nákaze se nejdřív objeví horečka, která trvá 2-3 dny, a po poklesu horeček dojde k výsevu vyrážky. Ta se šíří po trupu až ke krku a za pár dní sama zmizí. I přesto, že průběh může vypadat dramaticky, je to relativně neškodná nemoc a do týdne je pryč. Pokud má ale miminko na začátku onemocnění vysokou horečku, raději navštivte dětského lékaře, abyste vyloučili případné jiné infekce.

Jak nemocím předcházet

Řadě nemocí můžete předejít prevencí. Jaká jsou ta nejdůležitější opatření? Spolehlivou ochranou je v prvním roce kojení. Imunitu posílí i vycházky na čerstvém vzduchu nebo větrání a zvlhčování místností. Důležité je také nezapomínat na dostatečné mytí rukou.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

K

Kalibrace

Ve snímací podložce je senzor, který zachytí i ty nejjemnější pohyby miminka. Jeho životnost je dva… více...

Zeptali jste se lékařky

Angína

Dobrý den, vím, že tento dotaz sem asi moc nepatří. Je mi 13 let a myslím si, že mám angínu a na… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám