Mimořádná opatření v době pandemie u dětských lékařů

Mimořádná opatření v souvislosti s šířením nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, významně ovlivnila chod ordinací nejen praktických, ale i dětských lékařů. Jak lékaři za současného stavu ordinují? A jak postupovat, když je vaše miminko nemocné nebo vás čeká preventivní prohlídka? Ptali jsme se dětské lékařky MUDr. Lucie Skálové. 
 

coronavirus_a_deti.jpg

1/ Připomeňme prosím, jaké jsou typické příznaky onemocnění novým typem koronaviru.

Horečka, respirační obtíže (kašel, dušnost), bolesti hlavy, bolesti svalů, únava.

2/ Jak postupovat, pokud máme podezření na nákazu koronavirem u dítěte. Máme kontaktovat krajskou hygienickou stanici nebo dětského lékaře?

Pokud jste byli v rizikové oblasti nebo jste byli v kontaktu s někým, u koho byl prokázán koronavirus, kontaktujte hygienickou stanici v místě bydliště. Telefonní čísla jsou dostupná na internetu. Informujte také praktického lékaře pro děti a dorost.

3/ Nejohroženější skupinou v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 jsou senioři. Jak je to u dětí? Jsou nějaké rozdíly mezi kojenci, batolaty, předškoláky nebo staršími dětmi?

Zdravé děti by měly být podle dostupných informací ohroženy minimálně. Více mohou být ohroženy děti chronicky nemocné nebo děti s poruchami imunity.

4/ Pro úplnost zmiňme i to, co (ne)dělat, abychom snížili riziko nákazy

Noste roušku vždy, když jdete ven mimo své bydliště, důkladně si myjte ruce teplou vodou a mýdlem. Používejte dezinfekci, pokud si nemůžete umýt ruce. Udržujte vzdálenost alespoň 2 m v místech s větší koncentrací lidí a v uzavřených prostorech. 

Pokud to lze, kýchejte do ohbí paže, nebo do kapesníku – NE do ruky, nedotýkejte se obličeje (popř. se ho dotýkejte co nejméně), používejte papírové kapesníky a po použití je ihned vyhoďte. Omezte návštěvu míst s větší koncentrací lidí na minimum. 

Pokud máte podezření na nákazu, dodržujte karanténu, zamezte kontaktu s jinými lidmi a kontaktujte telefonicky hygienickou stanici a praktického lékaře. Při horečce použijte léky na teplotu, pijte dostatek tekutin a odpočívejte. Pokud horečka trvá 2 dny a více nebo neustupuje, zhoršuje se Váš zdravotní stav, máte kašel, informujte telefonicky vašeho lékaře resp. lékaře dítěte. 

Na procházky do přírody chodit můžete, využijte to, ale vyhněte se kontaktu s lidmi a použijte ochranné pomůcky - podporujete tím svou imunitu. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, snažte se omezit stres, neboť ten nám imunitu hodně oslabuje. Necestujte do uzavřených lokalit.
    

5/ Co se týče chodu ordinací dětských lékařů, mění se nějak režim ordinačních hodin v době pandemie?

Většina ordinací jede v tzv. nouzovém režimu, to znamená, že se snaží omezit kontakt mezi lidmi na minimum. Co tedy může počkat, počká. Například různá doporučení ke specialistům zvláště u chronických obtíží počkají, specialisté nyní stejně většinou neordinují, dále potvrzení k táborům, doporučení na sportovní prohlídky, prevence u dětí nad dva roky se zatím také odkládají, pokud nepotřebujete řešit něco akutního. Pokud ano, vždy to nejdříve po telefonu konzultujte s dětským lékařem.

6/ Pokud je dítě akutně nemocné (a nemá příznaky nákazy COVID-19), můžeme přijít rovnou do ordinace, nebo máme raději zavolat nebo konzultovat stav e-mailem?

Hodně, i akutních, obtíží se dá řešit radou po telefonu, popř. můžete zajít k lékaři, ale vždy až po telefonickém objednání (popř. objednání e-mailem, pokud s vámi váš lékař takto komunikuje), a vždy s rouškou.

Pokud má dítě respirační obtíže a nebyli jste v kontaktu s nakaženým nebo nejste v karanténě, je možné přijít na vyšetření u dětského lékaře, ale opět platí až po telefonické nebo e-mailové domluvě. 

Pokud má dítě horečku, kašel, a byli jste v rizikové oblasti nebo v kontaktu s nakaženým, kontaktujte hygienickou stanici v místě bydliště a PLDD (praktického lékaře pro děti a dorost – pozn. red.).

7/ Co očkování a preventivní prohlídky, probíhají stále, anebo se máme přeobjednat na jiný termín?

Zatím se očkuje, ale většina PLDD neočkuje živé vakcíny (např. Priorix), ostatní očkování probíhá, hlavně u kojenců.

Preventivní prohlídky u dětí nad 2 roky se zatím pozastavují a odsouvají. Preventivní prohlídky u dětí do dvou let se provádějí (platí, že děti musejí být zcela zdravé).

Ministerstvo také doporučilo přehodit v ordinačních hodinách vyšetření nemocných a zdravých dětí. Nejprve by měly být prevence (zdravé děti) a až  později nemocní. Ale je to na zvážení každého PLDD, proto se vždy před návštěvou PLDD telefonicky dohodněte a zjistěte si konkrétní informace.

8/ Poslední otázka závěrem, jak můžeme u dětí posilovat imunitu, aby se našim nejmenším ideálně jakékoliv nemoci vyhýbaly?

Důležitý je dostatek pohybu, i nyní do přírody chodit s dětmi můžeme, za dodržení opatření viz výše, tedy měly by mít na sobě roušku nebo nákrčník apod. Děti by také měly jíst dostatek ovoce a zeleniny. Můžete jim přechodně dát i probiotika, která posilují střevní mikroflóru. 
Myslete na dostatek spánku a dodržování správných hygienických opatření, tedy na hygienu rukou, pravidla při kýchání apod. V této době je navíc také nutné dodržovat speciální opatření, viz zmiňované roušky, neshlukovat se atd.

Aktuální informace k nemoci COVID-19 najdete na stránkách Státního zdravotního ústavu a Ministerstva zdravotnictví ČR.

Chci kontaktovat Nanny

Napište nám

*

*

*Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a volného pohybu osobních údajů, v platném znění.

Sdílet článek

Jaký je Váš názor na "Mimořádná opatření v době pandemie u dětských lékařů"?

Napsat názor

*

*

*

Pole označená * jsou povinná

Další článek

Ze slovníku pojmů

P

Půjčení monitoru dechu

Maminky často váhají, zda pořídit nový monitor dechu, půjčit si použitý, nebo ponechat starší po… více...

Zeptali jste se lékařky

Nema slzy

Dobry den. Prosim vas nasemu chlapeckovi sou 2 roky a kdyz breci vsteka se tak mu neukapne ani… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám