Kdy s miminkem k lékaři

Imunita dítěte se v prvních měsících života teprve vyvíjí. Je proto tedy zcela běžné, když miminko v prvním roce několikrát prodělá nachlazení nebo horečnaté onemocnění. U novorozence konzultujte s lékařem jakoukoli změnu zdravotního stavu, u starších miminek záleží na závažnosti potíží. Co to přesně znamená a jak poznat, že už je čas na návštěvu lékaře?

blog-kdy-k-lekari.jpg

Zeptali jsme se přímo dětské lékařky MUDr. Lucie Skálové.

Jak je to s novorozenci, tedy miminky do stáří jednoho měsíce? Kdy přesně vyhledat lékaře?

Pokud novorozenec začne mít jakékoli problémy s pitím, hůře se chytá k prsu, odmítá pít, méně močí, neutišitelně brečí déle jak hodinu v kuse, objeví se vyrážka na kůži, hůře dýchá, má teplotu nad 38 °C rektálně po odečtu, nebo opakovaně měřenou zvýšenou teplotu (nad 37,5 po odečtu) bylo by vhodné, aby ho ještě týž den, nejpozději do 24 hodin prohlédl pediatr.

Co kojenci od jednoho měsíce do jednoho roku, s jakými potížemi jít k lékaři a co zvládneme doma sami?

Nedá se odpovědět jednoznačně zcela obecně, ale v podstatě platí to, co u novorozenců, jen u horečky si můžeme dovolit jít k lékaři až po 2, 3 dnech trvání horečky nad 38 °C za předpokladu, že dítě je jinak čilé, dostatečně pije a močí a nemá vyrážku. V případě jakýchkoli pochybností je lékaře vhodné navštívit dříve, nebo s ním stav zkonzultovat telefonicky.

Na co se u lékaře připravit? Jak bude vyšetření nemocného dítěte probíhat? Máme vzít s sebou moč, nebo to není potřeba?

Záleží s jakými obtížemi přijdete. Obecně se vás lékař vždy zeptá, jak dlouho daný stav trvá, jak se vyvíjí, jestli jsou k němu teploty/horečky a jak vysoké. Zda dítě pije a jí, jestli zvrací, má průjem, popř. kašle, jakou má rýmu. Podle onemocnění a věku dítěte, u menších dětí, novorozenců a kojenců, se navíc ptá, zda ubyli na váze a o kolik, zda měl nebo má někdo v rodině obdobné obtíže, popř. miminko zváží.

Dále si dítě vyšetří. Poslechne srdce a plíce, prohlédne krk, prohlédne kůži, prohmatá bříško, nebo prohlédne uši. Na základě svého vyšetření vás může lékař dále odeslat na specializované vyšetření. Například na ORL, rentgen a podobně.

Popřípadě může vyšetřit v ordinaci moč nebo CRP (CRP neboli C-Reaktivní protein je bílkovina tvořená v játrech, která narůstá velmi rychle v případě zánětlivých procesů). Dále může provést streptest při bolesti v krku – záleží na vybavení ordinace. CRP je orientační metoda a není třeba ho dělat vždy, je to vždy na uvážení lékaře.

Moč je vhodné s sebou vzít na vyšetření, pokud trvají horečky nad 38 °C déle jak 3 dny. Pokud můžete, vezměte s sebou první ranní moč, k lékaři byste ji měli donést nejpozději do 2 hodin. Moč by měla být odchycena do vyvařené nádobky. Odchytává se střední proud, nejlépe po osprchování a řádném omytí genitálu.

V zimních měsících mají děti často rýmu. Kdy s rýmou k lékaři?

Záleží to na stáří dítěte a na celkovém stavu dítěte. Nejprve doma léčíme pomocí základních opatření: odsávání, zvlhčený vzduch, zvýšená poloha, dostatek tekutin, mořská voda, popř. nosní kapky. Pokud se stav dítěte zhoršuje, nebo se přidají teploty, kašel a podobně, navštivte lékaře.

A co kašel, také častá zdravotní komplikace u dětí. Kdy ho zvládneme doma a kdy už je na místě konzultace s lékařem?

Pokud se kašel zhoršuje, ale dítě dýchá volně, stačí vyšetření lékařem za 3 dny. Pokud by vznikla akutní dušnost, je třeba okamžité vyšetření lékařem.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

P

Půjčení monitoru dechu

Maminky často váhají, zda pořídit nový monitor dechu, půjčit si použitý, nebo ponechat starší po… více...

Zeptali jste se lékařky

dotaz

dobrý den máme 3letou vnučku a dostčasto mívá horečky bez příčiny a také zvrací. S dcerou se o tom… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám