Kdy s miminkem k lékaři

Imunita dítěte se v prvních měsících života teprve vyvíjí. Je proto tedy zcela běžné, když miminko v prvním roce několikrát prodělá nachlazení nebo horečnaté onemocnění. U novorozence konzultujte s lékařem jakoukoli změnu zdravotního stavu, u starších miminek záleží na závažnosti potíží. Co to přesně znamená a jak poznat, že už je čas na návštěvu lékaře?

blog-kdy-k-lekari.jpg

Zeptali jsme se přímo dětské lékařky MUDr. Lucie Skálové.

Jak je to s novorozenci, tedy miminky do stáří jednoho měsíce? Kdy přesně vyhledat lékaře?

Pokud novorozenec začne mít jakékoli problémy s pitím, hůře se chytá k prsu, odmítá pít, méně močí, neutišitelně brečí déle jak hodinu v kuse, objeví se vyrážka na kůži, hůře dýchá, má teplotu nad 38 °C rektálně po odečtu, nebo opakovaně měřenou zvýšenou teplotu (nad 37,5 po odečtu) bylo by vhodné, aby ho ještě týž den, nejpozději do 24 hodin prohlédl pediatr.

Co kojenci od jednoho měsíce do jednoho roku, s jakými potížemi jít k lékaři a co zvládneme doma sami?

Nedá se odpovědět jednoznačně zcela obecně, ale v podstatě platí to, co u novorozenců, jen u horečky si můžeme dovolit jít k lékaři až po 2, 3 dnech trvání horečky nad 38 °C za předpokladu, že dítě je jinak čilé, dostatečně pije a močí a nemá vyrážku. V případě jakýchkoli pochybností je lékaře vhodné navštívit dříve, nebo s ním stav zkonzultovat telefonicky.

Na co se u lékaře připravit? Jak bude vyšetření nemocného dítěte probíhat? Máme vzít s sebou moč, nebo to není potřeba?

Záleží s jakými obtížemi přijdete. Obecně se vás lékař vždy zeptá, jak dlouho daný stav trvá, jak se vyvíjí, jestli jsou k němu teploty/horečky a jak vysoké. Zda dítě pije a jí, jestli zvrací, má průjem, popř. kašle, jakou má rýmu. Podle onemocnění a věku dítěte, u menších dětí, novorozenců a kojenců, se navíc ptá, zda ubyli na váze a o kolik, zda měl nebo má někdo v rodině obdobné obtíže, popř. miminko zváží.

Dále si dítě vyšetří. Poslechne srdce a plíce, prohlédne krk, prohlédne kůži, prohmatá bříško, nebo prohlédne uši. Na základě svého vyšetření vás může lékař dále odeslat na specializované vyšetření. Například na ORL, rentgen a podobně.

Popřípadě může vyšetřit v ordinaci moč nebo CRP (CRP neboli C-Reaktivní protein je bílkovina tvořená v játrech, která narůstá velmi rychle v případě zánětlivých procesů). Dále může provést streptest při bolesti v krku – záleží na vybavení ordinace. CRP je orientační metoda a není třeba ho dělat vždy, je to vždy na uvážení lékaře.

Moč je vhodné s sebou vzít na vyšetření, pokud trvají horečky nad 38 °C déle jak 3 dny. Pokud můžete, vezměte s sebou první ranní moč, k lékaři byste ji měli donést nejpozději do 2 hodin. Moč by měla být odchycena do vyvařené nádobky. Odchytává se střední proud, nejlépe po osprchování a řádném omytí genitálu.

V zimních měsících mají děti často rýmu. Kdy s rýmou k lékaři?

Záleží to na stáří dítěte a na celkovém stavu dítěte. Nejprve doma léčíme pomocí základních opatření: odsávání, zvlhčený vzduch, zvýšená poloha, dostatek tekutin, mořská voda, popř. nosní kapky. Pokud se stav dítěte zhoršuje, nebo se přidají teploty, kašel a podobně, navštivte lékaře.

A co kašel, také častá zdravotní komplikace u dětí. Kdy ho zvládneme doma a kdy už je na místě konzultace s lékařem?

Pokud se kašel zhoršuje, ale dítě dýchá volně, stačí vyšetření lékařem za 3 dny. Pokud by vznikla akutní dušnost, je třeba okamžité vyšetření lékařem.

Chci kontaktovat Nanny

Napište nám

*

*

*Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a volného pohybu osobních údajů, v platném znění.

Sdílet článek

Jaký je Váš názor na "Kdy s miminkem k lékaři"?

Napsat názor

*

*

*

Pole označená * jsou povinná

Další článek

Ze slovníku pojmů

A

ALTE příhoda

Ještě předtím než miminko zemře na syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS), nastává u něj takzvaná… více...

Zeptali jste se lékařky

Průjem u zubů?

Dobrý den,mám 8miměsíční dceru a již 3.den má kašovité stolice asi 3-4x za den, ve stolici není ani… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám