Jak na teplotu a horečku u miminka

U dětí do tří let reaguje organismus na jakoukoli infekci často teplotou nebo horečkou. Je totiž jedna z prvních obranných reakcí proti nákaze. Pomáhá tak tělu bojovat s nemocí. Kdy už ale miminko neúměrně vyčerpává a je potřeba ji začít srážet?

blog-teplota.jpg

Jak teplotu správně změřit

U miminek je jednoznačně nejpřesnější změřit teplotu v zadečku. Po tomto měření odečtěte 0,5 °C, tedy naměříte-li např. teplotu 37,3 °C, je reálná teplota dítěte 36,8 °C. Jde tedy o normální teplotu.

„U malých novorozenců a kojenců je z dostupných teploměrů nejlepší digitální s flexibilní špičkou. Je poměrně přesný při měření rektální teploty a je rychlý. U větších dětí, např. předškolních, je dle mého názoru nejlepší klasický rtuťový teploměr (pokud ho máte k dispozici - nyní už se nevyrábí), s tím, že dítěti pomůžete teploměr přidržet v podpaží. Je nejpřesnější, i když měření trvá delší dobu,“ říká dětská lékařka MUDr. Lucie Skálová.

Teplota, nebo horečka?

Průměrná tělesná teplota se pohybuje v rozmezí od 36,5 do 37 °C. Mírně zvýšená teplota je od 37 °C do 38 °C. Za lehkou horečku označujeme teplotu těla od 38 °C do 39 °C. A za vysokou horečku od 39 °C.Při mírně zvýšené teplotě do 38 °C nepodáváme žádné léky na snižování teploty (antipyretika), ale dbáme na dostatečný příjem tekutin a miminko opakovaně měříme a kontrolujeme vývoj teploty.

Kdy podávat léky?

Při horečce nad 38 °C začneme horečku srážet léky nebo zábaly. Obecně dětem do 15 let nepodáváme léky s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin). Můžeme jim naopak podat léky s paracetamolem nebo ibuprofenem, ale jen ve formě léku speciálně určeného dětem. Pro miminka je nejlepší podat účinnou látku ve formě čípku.

„Látka podaná rektálně se rychleji vstřebá než látka podaná orálně. V případě, že dítě zvrací, je také lepší podat antipyretikum právě ve formě čípku. Čípek naopak nelze podat, pokud má dítě průjem, protože nedojde k vstřebání látky. Pak je lepší podat antipyretikum ve formě sirupu, u větších dětí v tabletě,“ vysvětluje MUDr. Skálová.

Pokud má dítě stále vysoké horečky, můžeme střídat lék s paracetamolem (např. Paralen) a lék s ibuprofenem (např. Nurofen, Ibalgin) po 4 hodinách. Vždy dodržujeme správné dávkování uvedené v příbalovém letáku, paracetamol je velmi toxický pro játra. V případě pochybností se poraďte s lékárníkem nebo lékařem.

Zábaly

Pokud horečka i přes podání léků do hodiny nezačne klesat, můžeme ji zkusit snížit pomocí vlažné sprchy nebo zábalu. Zábal připravíme tak, že ručník nebo látkovou plenu namočíme ve vlažné vodě a ovineme hrudník dítěte od podpaží po dolní okraj žeber - neochlazujeme nohy, ruce a břicho. „Vždy, než začneme dělat zábal, musí být horní i dolní končetiny dobře prokrvené, tzn. teplé na dotyk, pokud jsou studené, nebo je pokožka mramorovaná zábal neděláme – může hrozit až rozvoj šokového stavu. Také bych se do zábalu nepouštěla u vyloženě malých novorozenců a kojenců,“ doplňuje MUDr. Skálová.

Během následujících dvou hodin zábal zopakujeme celkem třikrát, nebo do té doby, než teplota klesne o stupeň až dva. Nikdy se nesnažíme dosáhnout normální teploty. Abychom nepromáčeli postel, můžeme pod dítě podložit buď jednorázovou podložku, nebo silnější osušku. Nikdy ne igelitovou fólii.

Další opatření

S teplotou nebo horečkou nemívá většinou malý pacient příliš chuť na jídlo, je ale velmi důležité zajistit mu dostatečný přísun tekutin. Dehydratace (odvodnění) by totiž mohla podpořit nárůst teploty. Proto podávejte miminku převařenou vodu nebo chladný slabý čaj po lžičkách. Pokud je dítě plně kojené, stačí nabízet kojení dle přání dítěte – není třeba dodávat další tekutiny vodou/čajem. Je také důležité udržovat v místnosti přiměřenou teplotu. Miminko přikryjeme jen lehce, aby se ještě víc nepřehřívalo.

Pokud má miminko před spánkem teplotu kolem 38,5 °C, musíme ho kontrolovat i v noci, aby mu teplota nebezpečně nevystoupala.

Při jakýchkoli pochybnostech, nebo pokud horečka třetí den neklesá, vyhledejte lékaře.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Ze slovníku pojmů

F

Falešný poplach

Falešný poplach nastane, když monitor spustí alarm, ale miminko normálně dýchá. K tomu dochází v… více...

Zeptali jste se lékařky

Běžné prohlídky během 1. roku života

Dobrý den, mám týden starou dceru, chtěla bych se zeptat, jak často se chodí na běžné preventivní… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám