Jak na teplotu a horečku u miminka

U dětí do tří let reaguje organismus na jakoukoli infekci často teplotou nebo horečkou. Je totiž jedna z prvních obranných reakcí proti nákaze. Pomáhá tak tělu bojovat s nemocí. Kdy už ale miminko neúměrně vyčerpává a je potřeba ji začít srážet?

blog-teplota.jpg

Jak teplotu správně změřit

U miminek je jednoznačně nejpřesnější změřit teplotu v zadečku. Po tomto měření odečtěte 0,5 °C, tedy naměříte-li např. teplotu 37,3 °C, je reálná teplota dítěte 36,8 °C. Jde tedy o normální teplotu.

„U malých novorozenců a kojenců je z dostupných teploměrů nejlepší digitální s flexibilní špičkou. Je poměrně přesný při měření rektální teploty a je rychlý. U větších dětí, např. předškolních, je dle mého názoru nejlepší klasický rtuťový teploměr (pokud ho máte k dispozici - nyní už se nevyrábí), s tím, že dítěti pomůžete teploměr přidržet v podpaží. Je nejpřesnější, i když měření trvá delší dobu,“ říká dětská lékařka MUDr. Lucie Skálová.

Teplota, nebo horečka?

Průměrná tělesná teplota se pohybuje v rozmezí od 36,5 do 37 °C. Mírně zvýšená teplota je od 37 °C do 38 °C. Za lehkou horečku označujeme teplotu těla od 38 °C do 39 °C. A za vysokou horečku od 39 °C.Při mírně zvýšené teplotě do 38 °C nepodáváme žádné léky na snižování teploty (antipyretika), ale dbáme na dostatečný příjem tekutin a miminko opakovaně měříme a kontrolujeme vývoj teploty.

Kdy podávat léky?

Při horečce nad 38 °C začneme horečku srážet léky nebo zábaly. Obecně dětem do 15 let nepodáváme léky s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin). Můžeme jim naopak podat léky s paracetamolem nebo ibuprofenem, ale jen ve formě léku speciálně určeného dětem. Pro miminka je nejlepší podat účinnou látku ve formě čípku.

„Látka podaná rektálně se rychleji vstřebá než látka podaná orálně. V případě, že dítě zvrací, je také lepší podat antipyretikum právě ve formě čípku. Čípek naopak nelze podat, pokud má dítě průjem, protože nedojde k vstřebání látky. Pak je lepší podat antipyretikum ve formě sirupu, u větších dětí v tabletě,“ vysvětluje MUDr. Skálová.

Pokud má dítě stále vysoké horečky, můžeme střídat lék s paracetamolem (např. Paralen) a lék s ibuprofenem (např. Nurofen, Ibalgin) po 4 hodinách. Vždy dodržujeme správné dávkování uvedené v příbalovém letáku, paracetamol je velmi toxický pro játra. V případě pochybností se poraďte s lékárníkem nebo lékařem.

Zábaly

Pokud horečka i přes podání léků do hodiny nezačne klesat, můžeme ji zkusit snížit pomocí vlažné sprchy nebo zábalu. Zábal připravíme tak, že ručník nebo látkovou plenu namočíme ve vlažné vodě a ovineme hrudník dítěte od podpaží po dolní okraj žeber - neochlazujeme nohy, ruce a břicho. „Vždy, než začneme dělat zábal, musí být horní i dolní končetiny dobře prokrvené, tzn. teplé na dotyk, pokud jsou studené, nebo je pokožka mramorovaná zábal neděláme – může hrozit až rozvoj šokového stavu. Také bych se do zábalu nepouštěla u vyloženě malých novorozenců a kojenců,“ doplňuje MUDr. Skálová.

Během následujících dvou hodin zábal zopakujeme celkem třikrát, nebo do té doby, než teplota klesne o stupeň až dva. Nikdy se nesnažíme dosáhnout normální teploty. Abychom nepromáčeli postel, můžeme pod dítě podložit buď jednorázovou podložku, nebo silnější osušku. Nikdy ne igelitovou fólii.

Další opatření

S teplotou nebo horečkou nemívá většinou malý pacient příliš chuť na jídlo, je ale velmi důležité zajistit mu dostatečný přísun tekutin. Dehydratace (odvodnění) by totiž mohla podpořit nárůst teploty. Proto podávejte miminku převařenou vodu nebo chladný slabý čaj po lžičkách. Pokud je dítě plně kojené, stačí nabízet kojení dle přání dítěte – není třeba dodávat další tekutiny vodou/čajem. Je také důležité udržovat v místnosti přiměřenou teplotu. Miminko přikryjeme jen lehce, aby se ještě víc nepřehřívalo.

Pokud má miminko před spánkem teplotu kolem 38,5 °C, musíme ho kontrolovat i v noci, aby mu teplota nebezpečně nevystoupala.

Při jakýchkoli pochybnostech, nebo pokud horečka třetí den neklesá, vyhledejte lékaře.

Chci kontaktovat Nanny

Napište nám

*

*

*Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a volného pohybu osobních údajů, v platném znění.

Sdílet článek

Jaký je Váš názor na "Jak na teplotu a horečku u miminka"?

Napsat názor

*

*

*

Pole označená * jsou povinná

Ze slovníku pojmů

Z

Zdravotnický prostředek

Do této kategorie patří mnoho různých výrobků, které se používají ve zdravotnictví od náplastí až… více...

Zeptali jste se lékařky

Ryma u novorozence

Dobry den,mam dotaz,mam 3tydenni holcicku a ma asi rymu.Muzu ji na to neco dat? Jinak teplotu zatim… více...

chřipka nebo střevní viroza?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, syn 4 roky asi před 2 dny opakovaně zvracel a měl asi 3 řídké… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám