Co vás čeká v prvním roce u dětského lékaře

S novorozeným miminkem se váš dětský lékař seznámí do tří dnů po příchodu domů z porodnice. Na základě zdravotního stavu miminka pak určí termín dalšího vyšetření, obvykle za dva týdny. Další kontrola vás čeká přibližně v 6 týdnech věku miminka.

blog-prvni-rok-u-lekare.jpg

Během prvního roku prohlédne pediatr zdravé miminko celkem 9x. V prvních šesti měsících Vás pozve na kontrolu jednou za měsíc, ve druhém půlroce pak přibližně jednou za dva měsíce. Pokud je miminko zdravé a dobře prospívá, častější kontroly nejsou potřeba. V případě, že se miminko narodilo předčasně nebo má nějaké zdravotní komplikace, na četnosti prohlídek se s vámi domluví individuálně.

Průběh kontroly

Při každé standardní prohlídce lékař provede kompletní klinické vyšetření. „Zeptá se, zda kojíte, popř., jestli dokrmujete, nebo krmíte umělým mlékem. U starších dětí se pak bude zajímat o to, co už dítě jí a kolik toho sní. Dítě zváží, změří a změří obvod hlavy. Provede komplexní fyzikální vyšetření, tedy zkontroluje velikost fontanely, pevnost záhlaví, dutinu ústní, popř. prořezávání zubů u starších dětí. Poslechne srdce a plíce, prohmatá bříško, u novorozenců zkontroluje pupek, vyšetří tep na femorálních tepnách a prohlédne kůži a genitál dítěte. Bude zjišťovat hydrataci dítěte a u miminek do 3 měsíců vyzkouší reflexy, např. Moorův reflex. Poté se vás zeptá, co dítě umí, tedy zkontroluje psychomotorický vývoj. Je stanoveno, co by mělo dítě zhruba umět v daném věku. Zda například sleduje hračky, zda se otočí za zvukem nebo se přetočí na bříško a na záda, zda se natahuje po hračkách a podobně,“ přibližuje dětská lékařka MUDr. Lucie Skálová.

Kolem 3. měsíce věku je pak standardně miminko očkováno podle tzv. očkovacího kalendáře. Odklad očkování nebo jakákoli výjimka záleží na domluvě a posouzení konkrétní situace lékařem.

Prostor na poradu

Při preventivních prohlídkách se s lékařem také můžete poradit o čemkoli, co se týká zdraví a péče o miminko. „Rodiče se nejčastěji ptají na kojení, přikrmování umělou výživou, příkrmy jako takové a co a kdy zavádět (více o příkrmech se dozvíte v článku zde), na péči o kůži, na typy a termíny očkování, na péči o pravidelnou stolici nebo jak miminko koupat a kdy stříhat nehty,“ doplňuje MUDr. Skálová.

Chci kontaktovat Nanny

Napište nám

*

*

*Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a volného pohybu osobních údajů, v platném znění.

Sdílet článek

Jaký je Váš názor na "Co vás čeká v prvním roce u dětského lékaře"?

Napsat názor

*

*

*

Pole označená * jsou povinná

Další článek

Ze slovníku pojmů

M

Monitor dechu

Monitor dechu je přístroj, který ve spánku hlídá dech miminka a slouží jako prevence před syndromem… více...

Zeptali jste se lékařky

7-měsíční dítě ve sporťáku/v golfkách?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 6-měsíční dceru, která ještě nesedí, nyní ji vozím v hluboké… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám