Co vás čeká v prvním roce u dětského lékaře

S novorozeným miminkem se váš dětský lékař seznámí do tří dnů po příchodu domů z porodnice. Na základě zdravotního stavu miminka pak určí termín dalšího vyšetření, obvykle za dva týdny. Další kontrola vás čeká přibližně v 6 týdnech věku miminka.

blog-prvni-rok-u-lekare.jpg

Během prvního roku prohlédne pediatr zdravé miminko celkem 9x. V prvních šesti měsících Vás pozve na kontrolu jednou za měsíc, ve druhém půlroce pak přibližně jednou za dva měsíce. Pokud je miminko zdravé a dobře prospívá, častější kontroly nejsou potřeba. V případě, že se miminko narodilo předčasně nebo má nějaké zdravotní komplikace, na četnosti prohlídek se s vámi domluví individuálně.

Průběh kontroly

Při každé standardní prohlídce lékař provede kompletní klinické vyšetření. „Zeptá se, zda kojíte, popř., jestli dokrmujete, nebo krmíte umělým mlékem. U starších dětí se pak bude zajímat o to, co už dítě jí a kolik toho sní. Dítě zváží, změří a změří obvod hlavy. Provede komplexní fyzikální vyšetření, tedy zkontroluje velikost fontanely, pevnost záhlaví, dutinu ústní, popř. prořezávání zubů u starších dětí. Poslechne srdce a plíce, prohmatá bříško, u novorozenců zkontroluje pupek, vyšetří tep na femorálních tepnách a prohlédne kůži a genitál dítěte. Bude zjišťovat hydrataci dítěte a u miminek do 3 měsíců vyzkouší reflexy, např. Moorův reflex. Poté se vás zeptá, co dítě umí, tedy zkontroluje psychomotorický vývoj. Je stanoveno, co by mělo dítě zhruba umět v daném věku. Zda například sleduje hračky, zda se otočí za zvukem nebo se přetočí na bříško a na záda, zda se natahuje po hračkách a podobně,“ přibližuje dětská lékařka MUDr. Lucie Skálová.

Kolem 3. měsíce věku je pak standardně miminko očkováno podle tzv. očkovacího kalendáře. Odklad očkování nebo jakákoli výjimka záleží na domluvě a posouzení konkrétní situace lékařem.

Prostor na poradu

Při preventivních prohlídkách se s lékařem také můžete poradit o čemkoli, co se týká zdraví a péče o miminko. „Rodiče se nejčastěji ptají na kojení, přikrmování umělou výživou, příkrmy jako takové a co a kdy zavádět (více o příkrmech se dozvíte v článku zde), na péči o kůži, na typy a termíny očkování, na péči o pravidelnou stolici nebo jak miminko koupat a kdy stříhat nehty,“ doplňuje MUDr. Skálová.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

A

ALTE příhoda

Ještě předtím než miminko zemře na syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS), nastává u něj takzvaná… více...

Zeptali jste se lékařky

Chodítko

Dobrý den, mám 6-timěsíční dceru, chtěla bych se zeptat, zda je pro ní vhodné, abych jí pořídila… více...

Přečtěte si další články

Zdraví a dětské nemoci

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám