Jak miminko změní váš partnerský život

25.4.2019 Svět ženy

Do teď jste byli dva. Za chvilku se ale vaše rodina rozroste o dalšího, v prvním měsících časově hodně náročného člena. Nová situace přinese nové rozložení úkolů, pozornosti, péče a nejspíš vás i ze začátku vychýlí z partnerské rovnováhy. Na co se připravit a jak s tím vším naložit, abyste zase brzy našli balanc?

blog-zmena-vztah.jpg

Devět měsíců

Už během těhotenství zjistíte, že nic nebude jako dřív. Kromě změn nálad i fyzické kondice vás čekají také změny pracovní nebo společenské. Posledních šest týdnů před termínem porodu zůstanete pravděpodobně doma a nastoupíte na mateřskou dovolenou. S partnerem teď budete mít jiný denní rytmus. A pokud má váš partner časově náročnou práci, může být pro vás určitý nezvyk, že se spolu potkáte až večer, a zatímco vy si chcete povídat a sdílet zážitky, partner si už chce jen v klidu odpočinout.

Porod

Další zatěžkávací zkouškou vztahu je samotný den D. Dnes chce mít většina nastávajících maminek manžela nebo partnera u porodu, ale rozhodně se nenechte zbytečně natlačit do něčeho, co vám oběma nesedí. Určitě se vyplatí na všem se předem domluvit. Někteří muži špatně snášejí nemocniční prostředí a navíc situace, kdy vlastně nemůžou své partnerce nijak pomoci (alespoň z jejich pohledu).

Šestinedělí

Po příchodu domů z porodnice nastává ten pravý kolotoč. Kolem novorozeného miminka je spousta práce, všechno je nové, a když se k tomu přidá spánkový deficit z nočního vstávání a rekonvalescence po porodu, může se nejedna maminka dostat na dno svých sil. Dá se to přirovnat k jakémusi nouzovému režimu, kdy jedete na autopilota a svoje potřeby vytěsníte. V tomto období se rozhodně hodí každá pomocná ruka. Partnerský život ustupuje do pozadí, ale zároveň dostává narozením miminka úplně jiný rozměr. Už nejste „jen“ partneři, ale i rodiče. A to je velká věc. Užívejte si každý okamžik.

První měsíce

Přebalování, kojení, koupání a další miminkovské „legrace“ ovládáte s čím dál větší jistotou a navíc už občas máte pocit, že jste si zavedli jistý režim. Spánkový deficit bohužel trvá a někdy se i prohlubuje. Miminko vás stále hodně potřebuje, proto se chvíle pro sebe samu nebo pro chvíle s partnerem hledají těžko. Důležité je nerezignovat a snažit se podle možností hledat čas, kdy budete mít prostor na odpočinek nebo jakoukoli aktivitu, která nesouvisí s péčí o miminko a domácnost.

Konec intimity?

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Takže stejně tak, jako se s narozením miminka změní vztah, změní se i sex. Nejen, že po nějakou (a různě dlouhou) dobu to bude jiné fyzicky, navíc se vám vlivem hormonů nebo celkové únavy může změnit libido. V neposlední řadě ubyde i příležitostí na intimní chvilky jednoduše proto, že přes den se věnujete miminku a v noci k němu zase vstáváte. Pravděpodobně se vše časem zase srovná, v mezidobí vám ale pomůže, pokud si o všem, co vás trápí, otevřeně promluvíte. To je první krok k tomu, abyste našli řešení a měli větší pochopení jeden pro druhého.

Skryté nástrahy

Pod náporem nových povinností, ale i novému poutu mezi vámi a miminkem se může stát, že tak trochu pozapomenete na partnera, respektive na to, že by se mohl najednou cítit odstrčený. Nemusí to být nic vědomého ani u vás, ani u partnera. Je dobré si proto přiznat, že už nejde vrátit dobu, kdy jste tu byli jen jeden pro druhého. Pěstujte a prohlubujte vztah tím, že budete jeden druhému naslouchat a buďte vstřícní nejen k jeho, ale i ke svým potřebám. A rodičovství zkuste vnímat jako něco, co vás nerozděluje, ale naopak spojuje. Protože s kým jiným byste si chtěli užívat okamžiky rodinného štěstí, radosti a lásky než se svým partnerem?

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

S

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Termínem syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) označují lékaři… více...

Zeptali jste se lékařky

krvácející bradavka a kojení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu kojit, i když mám rozpraskanou bradavku a při kojení… více...

Přečtěte si další články

Svět ženy

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám