Hormonální koktejl v těhotenství a co od něj čekat

4.4.2019 Svět ženy

Ne nadarmo se těhotenství říká jiný stav. Jiné je úplně všechno a čekají vás změny nejen fyzické, ale i psychické. Můžou za to hormony, které mají za úkol zajistit správný vývoj miminka a připravit vás na porod a roli maminky. Co během těchto devíti měsíců můžete čekat?

blog-hormony.jpg

Je to jako jízda na horské dráze. V jednu chvíli se cítíte jako nejšťastnější bytost na světě a vzápětí vás všechno rozpláče nebo naštve. Hormony nás ovlivňují celý život, v těhotenství s námi ale cloumají ode zdi ke zdi. Vzhledem k tomu, kolik různých hormonů nás v těhotenství ovlivňuje, jsou i jejich účinky pestré.

Jako na houpačce

Na psychiku má velký vliv estrogen, který v těhotenství hraje významnou úlohu při růstu dělohy i při porodu. V těhotenství je jeho hladina vysoká a díky tomu se cítíme spokojené, plné elánu a energie.

Náladu nám naopak může rozhodit nebo dokonce zkazit progesteron, kvůli kterému jsme smutné nebo podrážděné. Pro naše miminko je ale nesmírně důležitý. Na počátku těhotenství se postará o to, aby se nově vznikající život udržel v těle nastávající maminky. Chrání ho totiž před autoimunitním systémem.

Láska na první pohled

Při porodu má zásadní funkci oxytocin. Jeho úkolem je zařídit, aby příchod miminka na svět nebyl pro maminku tolik bolestivý. Na svědomí má i to, že se do svého andílka zamilujete hned na první pohled. K vyvolání porodu se někdy používá v umělé podobě. Pokud ale vše probíhá, jak má, naše tělo si ho vyrobí v dostatečné míře samo. Oxytocin ovlivňuje i tvorbu mateřského mléka.

To je jen malá ukázka hlavních hormonálních aktérů. V našem těle jich ale pracuje daleko víc: např. choriogonadotropin (díky kterému se ukáží dvě čárky na těhotenském testu) nebo relaxin (který naše tělo přizpůsobí rychle rostoucímu objemu bříška a pomáhá i při porodu).

Není se proto čemu divit, že takový hormonální mix nás dokáže pořádně potrápit. Důležité je si uvědomit, že výkyvy nálad a vůbec větší citlivost jsou v těhotenství naprosto přirozené a že se s nimi potýká drtivá většina nastávajících maminek. Pomůže i to, když víme, že kolísající hladiny hormonů mají svůj důvod a že pomáhají růst našemu miminku. Zkuste proto těhotenství vnímat jako jedinečné životní období, které je sice někdy pořádně náročné, ale na jehož konci vás čeká ta nejkrásnější odměna.

Chci kontaktovat Nanny

Napište nám

*

*

*Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb.

Sdílet článek

Jaký je Váš názor na "Hormonální koktejl v těhotenství a co od něj čekat"?

Napsat názor

*

*

*

Pole označená * jsou povinná

Další článek

Ze slovníku pojmů

M

Monitor dechu

Monitor dechu je přístroj, který ve spánku hlídá dech miminka a slouží jako prevence před syndromem… více...

Zeptali jste se lékařky

Dobrý den, kojím, ale mám popraskané bradavky a kojení je pro mě bolestivé, jak si mohu pomoci,… více...

Přečtěte si další články

Svět ženy
foto-hana.png

Kariéra s Nanny

Nanny prodávám v Itálii  už 5 let a jsem nadšená. Konečně jsem skloubila péči o rodinu s prací, která mi přináší radost.

Hana, maminka a prodejce Nanny v Itálii

Více o kariéře s Nanny