Hormonální koktejl v těhotenství a co od něj čekat

4.4.2019 Svět ženy

Ne nadarmo se těhotenství říká jiný stav. Jiné je úplně všechno a čekají vás změny nejen fyzické, ale i psychické. Můžou za to hormony, které mají za úkol zajistit správný vývoj miminka a připravit vás na porod a roli maminky. Co během těchto devíti měsíců můžete čekat?

blog-hormony.jpg

Je to jako jízda na horské dráze. V jednu chvíli se cítíte jako nejšťastnější bytost na světě a vzápětí vás všechno rozpláče nebo naštve. Hormony nás ovlivňují celý život, v těhotenství s námi ale cloumají ode zdi ke zdi. Vzhledem k tomu, kolik různých hormonů nás v těhotenství ovlivňuje, jsou i jejich účinky pestré.

Jako na houpačce

Na psychiku má velký vliv estrogen, který v těhotenství hraje významnou úlohu při růstu dělohy i při porodu. V těhotenství je jeho hladina vysoká a díky tomu se cítíme spokojené, plné elánu a energie.

Náladu nám naopak může rozhodit nebo dokonce zkazit progesteron, kvůli kterému jsme smutné nebo podrážděné. Pro naše miminko je ale nesmírně důležitý. Na počátku těhotenství se postará o to, aby se nově vznikající život udržel v těle nastávající maminky. Chrání ho totiž před autoimunitním systémem.

Láska na první pohled

Při porodu má zásadní funkci oxytocin. Jeho úkolem je zařídit, aby příchod miminka na svět nebyl pro maminku tolik bolestivý. Na svědomí má i to, že se do svého andílka zamilujete hned na první pohled. K vyvolání porodu se někdy používá v umělé podobě. Pokud ale vše probíhá, jak má, naše tělo si ho vyrobí v dostatečné míře samo. Oxytocin ovlivňuje i tvorbu mateřského mléka.

To je jen malá ukázka hlavních hormonálních aktérů. V našem těle jich ale pracuje daleko víc: např. choriogonadotropin (díky kterému se ukáží dvě čárky na těhotenském testu) nebo relaxin (který naše tělo přizpůsobí rychle rostoucímu objemu bříška a pomáhá i při porodu).

Není se proto čemu divit, že takový hormonální mix nás dokáže pořádně potrápit. Důležité je si uvědomit, že výkyvy nálad a vůbec větší citlivost jsou v těhotenství naprosto přirozené a že se s nimi potýká drtivá většina nastávajících maminek. Pomůže i to, když víme, že kolísající hladiny hormonů mají svůj důvod a že pomáhají růst našemu miminku. Zkuste proto těhotenství vnímat jako jedinečné životní období, které je sice někdy pořádně náročné, ale na jehož konci vás čeká ta nejkrásnější odměna.

Chci kontaktovat Nanny

Napište nám

*

*

*Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a volného pohybu osobních údajů, v platném znění.

Sdílet článek

Jaký je Váš názor na "Hormonální koktejl v těhotenství a co od něj čekat"?

Napsat názor

*

*

*

Pole označená * jsou povinná

Další článek

Ze slovníku pojmů

K

Kalibrace

Ve snímací podložce je senzor, který zachytí i ty nejjemnější pohyby miminka. Jeho životnost je dva… více...

Zeptali jste se lékařky

Nedostatek mléka?

Dobrý den, mám 3týdenní miminko, plně kojím, malý prospívá dobře, přes den vypadá spokojeně, ale… více...

Přečtěte si další články

Svět ženy

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám