Zdravá strava v těhotenství

Správné stravování se v těhotenství vyplatí nepodcenit. Všechno, co jíte, totiž ovlivní vývoj vašeho miminka. Co by ve vyváženém jídelníčku nastávající maminky nemělo chybět a čemu je lepší se naopak vyhnout?

blog-zdrava-strava.jpg

Pokud jste zatím jídlo a jeho výživovou hodnotu moc neřešila, může být těhotenství příležitostí, jak začít žít o něco zdravěji.

Jedna, nebo dvě porce?

Kdysi se říkalo, že budoucí maminky by měly jíst za dva. To už dnes ale neplatí, protože víme, že bazální metabolismus se v těhotenství zvýší jen zhruba o čtvrtinu. Takže dvojnásobné porce si rozhodně na talíř nakládat nemusíte. Dopřejte si o něco větší množství jídla, ale nijak se nepřejídejte.

Co by na talíři nemělo chybět

Nepostradatelnou složkou potravy jsou bílkoviny. V těhotenství zkuste jejich příjem zvýšit. Živočišné bílkoviny totiž obsahují vzácné aminokyseliny, které si lidské tělo neumí samo vyrobit. Najdete je v mléčných výrobcích nebo v mase. Tělu je dodá i miska ořechů nebo talíř čočkové polévky.

Vitamíny, minerály

Významnou roli hraje už při početí kyselina listová. Nejvíce ji najdete v listové zelenině. Ale pozor, její velká část se ničí varem, tak si ji dopřávejte i syrovou.

Pro stavbu kostí maminky i miminka, krevní srážlivost a dobrou funkci nervově-svalového systému je nezbytný vápník. Nejvíc ho obsahuje mléko, sýry a jogurty nebo už zmiňovaná listová zelenina, ořechy a semínka.

Z vitamínů nezapomínejte na vitamín C, který podporuje imunitní systém, a navíc pomáhá využívat železo z jídla, které sníme. Ideální je doplňovat ho ve formě čerstvé zeleniny.

Důležitý je také vitamín D, který je základem pro tvorbu kostní tkáně miminka. Nejjednodušší způsob, jak ho tělu dodat, je pravidelný pobyt na sluníčku. Nic se ale nemá přehánět, pozor na nepříznivé účinky UV záření.

V těhotenství je také nutný dostatek železa. Železo obsahuje například špenát, játra, hovězí nebo kuřecí maso. Dodá vám ho i tmavá listová zelenina, porce čočky, bílých fazolí, cizrny, sezamových a slunečnicových semínek, klíčků, tofu nebo ořechů. Zkusit můžete i mořské řasy.

Co naopak vynechat

V těhotenství se raději vyhněte alkoholu. Nejlepší je vynechat ho úplně. Hlídejte si i pití kávy nebo černého čaje. V malém množství (šálek denně) kofein miminku neuškodí, ve vyšších dávkách už ale může nepříznivě ovlivnit jeho vývoj.

Pozor si dejte i na tepelně neupravené živočišné potraviny, jako jsou například zasyrova připravované paštiky, tatarský biftek a podobně.

Kvůli infekci způsobené bakterií listerie, která může vést až k potratu nebo předčasnému porodu, představují riziko i měkké zrající a plísňové druhy sýrů připravované z nepasterizovaného mléka. S nimi se u nás na pultech prodejen v podstatě nesetkáte, větší opatrnost je ale na místě u zahraničních sýrů nebo sýrů vyrobených doma.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Ze slovníku pojmů

A

ALTE příhoda

Ještě předtím než miminko zemře na syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS), nastává u něj takzvaná… více...

Zeptali jste se lékařky

Fontanela

Dobrý den,mám 10timěsíční dceru a zjistila jsem, že již nemá téměř žádnou fontanelu na hlavičce, je… více...

Předkožka

Dobrý den, mám 3-měsíčního chlapečka, chci se zeptat, od kdy mám začít přetahovat předkožku? více...

Přečtěte si další články

Průvodce těhotenstvím

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám