Jak pomáhá medicína s řešením neplodnosti

Pokud se už nějakou dobu snažíte otěhotnět, asi se ptáte, jaké kroky vám cestu k vytouženému miminku usnadní. Jestli zkoušíte všechno možné od úpravy jídelníčku až po celkovou změnu životního stylu a na těhotenském testu stále nejsou dvě čárky, není od věci zjistit, jak vám může ve vašem snažení pomoct dnešní medicína. Tady je základní přehled nejčastějších metod a postupů.

moznosti-mediciny.jpg

V případě, že vás trápí pochybnosti, poraďte se nejdřív se svým gynekologem. Může vám udělat některé základní testy nebo vám dát doporučení na specializované pracoviště. Obecně platí, že za neplodnost se označuje stav, kdy se nedaří otěhotnět po dobu 12 měsíců. Pokud je vám ale víc než 35 let, je vhodné, aby s vámi gynekolog potíže s početím začal řešit mnohem dřív.

Specializované pracoviště

Když už je jasné, že se bez odborníků neobejdete, nechte si doporučit specializované pracoviště od svého gynekologa nebo se přeptejte známých na jejich zkušenosti. V dnešní době funguje celá řada klinik a center asistované reprodukce, ale jejich kvalita se může lišit. Důležité je, aby klinika měla nejen odpovídající profesionální úroveň, ale i takové ošetřující lékaře, ke kterým budete mít důvěru. Přeci jen s nimi budete řešit zásadní otázky.

Co vás čeká

Na klinice vyšetří vás i vašeho partnera. U žen je základem stanovení tzv. bazálního hormonálního profilu. Při něm vám odeberou krev na začátku menstruačního cyklu. Lékař vás také vyšetří ultrazvukem, zkontroluje průchodnost vejcovodů, provede imunologické a genetické vyšetření a využít může i chirurgické metody, laparoskopii nebo hysteroskopii, které umožňují nahlédnout do dělohy.

V případě vašeho partnera se bude na základě tzv. spermiogramu sledovat hlavně kvalita spermií, jejich koncentrace, pohyb a správný tvar.

Základní metody

Na základě výsledků vyšetření lékař navrhne další postup. V případě, kdy je příčinou neúspěšných pokusů mírná porucha kvality spermatu, může lékař doporučit „nitroděložní oplození“ (tzv. IUI – intrauterinní inseminaci). Ta patří k nejméně náročným metodám asistované reprodukce. Spermie jsou při ní zavedeny pomocí katetru přes děložní hrdlo do děložní dutiny.

V případě komplikací na straně ženy nebo v případě horší kvality spermií se pak většinou přistupuje k umělému oplodnění ve zkumavce, odborně řečeno „oplození vajíčka mimo tělo ženy“, tedy k tzv. IVF – in vitro fertilizaci. Muži jsou odebrány spermie a ženě po hormonální stimulaci vajíčka, která jsou v laboratoři oplodněna. Několik dní se pak embrya ještě v laboratoři kultivují a sledují a až pak jsou přenesena do dělohy.

Čísla a statistika

I když je dnešní medicína mocná, stoprocentní úspěch vám bohužel nezaručí. Šance na donošení zdravého miminka dramaticky klesají s věkem. A čísla v tomhle směru mluví jasně. Podstoupíte-li umělé oplodnění před 30. rokem věku, máte 40% naději na miminko, po čtyřicítce už pak jen 10%. S řešením neplodnosti proto zbytečně neváhejte.

S věkem souvisí i to, jestli vám IVF zaplatí zdravotní pojišťovna. Ta hradí maximálně čtyři stimulované IVF cykly ukončené embryotransferem, pokud v prvních dvou cyklech bylo transferováno jen jedno embryo a pokud je vám méně než 40 let (resp. max. 39 let + 364 dnů). Umělé oplodnění můžete podstoupit i později (až do 49 let), ale dle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, si ho už pak hradíte z vlastních zdrojů.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

S

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Termínem syndrom náhlého úmrtí kojence (sudden infant death syndrome - SIDS) označují lékaři… více...

Zeptali jste se lékařky

málo mléka v noci

Dobrý den, máme 5ti měsíční holčičku. Od začátku mám problém s kojením. Podporuji laktaci… více...

Přečtěte si další články

Průvodce těhotenstvím

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám