Spánková koučka radí jak na ukládání miminka do postýlky

30.11.2021 Péče o nejmenší

Péče o miminko dokáže být hlavně v prvních měsících vyčerpávající . Rodiče chtějí pro děťátko  jen to nejlepší, ale aby je to nevyčerpalo, tak dobré rady mohou mít cenu zlata. Velkou roli hraje kvalitní spánek, a to na obou stranách. Od našich klientů-rodičů víme, že někteří bývají ve stresu, protože má jejich miminko příliš lehké spaní. Probudí se při každém vrznutí podlahy, bouchnutí dveří u sousedů nebo zaštěkání psa pod oknem.

miminko_ziva.jpg

Představte si to zoufalství ve chvíli, kdy miminko hodinu uspáváte, poté jej konečně uložíte do postýlky, zapnete monitor dechu, po špičkách odcházíte a vaše maličké se ve vteřině opět probudí. Po zapnutí Nanny provádí test funkce. Na jednotce probliknou všechny tři kontrolky a ozve se pípnutí. Ověřuje se tak, že jsou dostatečně nabité baterie, jednotka je řádně propojena s podložkou a také že funguje siréna, která hlásí poplach. Právě ono pípnutí však může způsobit, že se pracně uspané miminko vzbudí a jeho pláč vás přivolá zpátky k postýlce. Taková situace je pro unaveného rodiče frustrující.

Proto jsme oslovili spánkovou koučku, Aničku Růžičkovou, aby vám poradila jak na to. Považujeme za důležité, abyste si v době kdy miminko spí mohli odpočinout a být poté opět skvělými rodiči. Pojďme se podívat na pár triků, které pomohou probuzení předejít. Někdy totiž pomůže jen správné načasování nebo příjemné prostředí.

První tři až čtyři měsíce spí miminko pouze ve dvou fázích spánkového cyklu. To znamená, že když miminko usne, spí ve fázi lehkého spánku a poté ve fázi hlubokého spánku. Tyto dvě fáze se střídají po celou dobu. Když miminko odkládáte z vaší náruče, tedy z bezpečného místa, kde je mu teplo, cítí vaší vůni a slyší tlukot vašeho srdce, moc brzy, pravděpodobně se hned probudí. „U takto malých dětí doporučuji pokusit se o uložení do postýlky až po 20-30 minutách od usnutí. Pokud by se do této doby miminko probudilo u vás v náruči, je zde větší pravděpodobnost, že hned znovu usne a nebude vás volat o pomoc.“, radí spánková koučka Anička Růžičková.

U kojenců starších 5 měsíců je spánkový cyklus rozdělen do 4 fází. Spánek je tedy odlišný a předchozí postup už vám nejspíš nebude fungovat. Zkuste teď vaše děťátko uložit přibližně 12-16 minut od usnutí. To je chvíle, ve které by měl být spánek natolik hluboký, aby vám umožnil přesun a vrznutí podlahy nebo zapnutí monitoru ho nenarušilo.

„V případě, že nechcete sledovat hodinky nebo nedokážete odhadnout čas usnutí, potom pro vás mám dva skvělé tipy na tzv. ručičkový test.“ pokračuje Anička. Zaručeně ověří zda dítě spí dostatečně hlubokým spánkem pro přesun. „První postup je takový, že vložíte váš ukazováček do otevřené dlaně dítěte a trochu přitlačíte. Pokud dlaň sevře, pak ještě nespí tak, aby se při přesunu neprobudilo. Ve druhém případě vezmete ručičku dítěte, zvednete ji do vzduchu a jemně pustíte. Pokud se nezastaví, ale volně spadne, pak je ten pravý čas na stěhování do postýlky.“ dodává.

V závěru vám ještě poradím jak na zajištění kvalitního  spánkového prostředí. Miminko se většinou snažíme odložit do postýlky, ve které před tím nikdo neležel. Prostěradlo bude nejspíš chladné, a to je často důvod, proč se miminko probudí. „Spací  plochu zkuste před uložením vyhřát. Půjde to udělat vložením lahve s teplou vodou nebo teplým ručníkem nahřátým z topení či sušičky. Nezapomeňte tyto pomocníky před uložením miminka z postýlky vyndat, aby byla zachována bezpečnost.“, upřesňuje spánková koučka.

Někdy se můžeme stavět na hlavu a děťátko se probudí vždy, když ho chcete odložit do postýlky nebo svěřit na chvíli jinému člověku. „Můžu vás uklidnit, je to naprosto přirozené. Dítě bylo 9 měsíců v děloze, v neustálém bezpečí, kontaktu a pohybu. Teď bychom ho chtěli položit na rovnou plochu, kde má být samotné a v klidu. Je tedy naprosto pochopitelné, že se mu to nemusí líbit. Buďte trpěliví a zkuste dítěti dopřát co nejvíce kontaktního usínání. Uvidíte, že vám to později několikanásobně vrátí.“, uklidňuje rodiče Anička Růžičková.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

N

Náhradní podložka

Pokud vaše miminko často spinká na dvou místech, doporučujeme mít k monitoru dechu i náhradní… více...

Zeptali jste se lékařky

Pribirani u novorozence

Dobrý den, mám 2 tydny a 4 dny starého syna. Váží cca 3500 g. Chci se zeptat kolik by měl zhruba… více...

Přečtěte si další články

Péče o nejmenší

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám