Rozdíl v péči chlapeček vs. holčička

Jako novopečená maminka máte možná obavy, jestli budete umět správně pečovat o ten malý uzlíček, který jste si právě přinesla z porodnice. Nebo na vás třeba doma čeká starší bráška a vy mu z porodnice nesete sestřičku a zajímá Vás, jestli se péče o chlapečka nebo holčičku liší.

blog-rozdil-chlapecek-holcicka.jpg

Můžeme Vás uklidnit. Stačí dodržovat jen pár zásad a brzy budete běžnou péči o miminko, ať už je to kluk nebo holka, hravě zvládat. Pár odlišností v péči o chlapečka a holčičku se ale přeci jen najde. A které to tedy jsou? Pojďme se na to společně podívat.

Výměna plenky

Při každé výměně plenky pečlivě očistěte pokožku miminka od zbytků stolice a moči. Nejlepší je opláchnout zadeček pod tekoucí vodou. Pokud to zrovna není možné, dobře poslouží vlhčené ubrousky určené speciálně pro miminka.

Správný směr

Důležité je nečistoty utírat směrem od genitálií směrem ke konečníku, aby se do genitálií nedostaly bakterie z konečníku. Tento postup je potřeba dodržovat hlavně u holčiček. „Poševní vchod je velmi blízko řitního otvoru, a pokud bychom ji utírali obráceně, tak jí velmi snadno můžeme zanést infekci nejen do pochvy, ale i do močových cest,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Lucie Skálová. Chlapečkům opatrně očistěte penis a šourek. Po očištění natřete lehce zadeček krémem proti opruzeninám.

Péče o chlapečka

Při přebalování ani koupání chlapečkům nepřetahujeme předkožku cca do 6 měsíců. Slepená předkožka je přirozený jev. „Po 6.měsící věku, můžeme začít předkožku velmi opatrně postupně rozvolňovat, a to 1x denně, při koupání opatrně jemně táhneme jakoby směrem ke kořeni penisu, ale jen do lehkého napnutí předkožky (většinou dojde k napnutí a zbělání napnuté předkožky), poté uvolníme zpět a můžeme ještě 1x až 2x zopakovat. Vhodné je, aby vám to alespoň jednou názorně ukázal přímo lékař (např. pediatr, urolog). Do 3 let věku by měla jít předkožka zcela přetáhnout,“ říká MUDr. Skálová. A dodává: „Dát pozor si musíme na násilné a rychlé přetažení neuvolněné předkožky, hrozí např. tvorba mikrotrhlin a krvácení. K hojení poté dochází tvorbou jizev, a tím pak nemusí jít předkožka přetáhnout vůbec a v krajním případě je potřeba srůsty uvolnit operačně. Nebo může dojít k parafimóze, což znamená, že předkožka je úzká, a jejím násilným rychlým přetažením dojde k zaškrcení žaludu a jeho následnému otoku. Předkožka nejde vrátit zpět a je třeba urgentní operační řešení.“

Péče o holčičku

Abychom předešli zánětům nebo i jiným onemocněním, je potřeba během každodenního koupání správně umýt vnější rodidla holčiček čistou vodou, bez použití jakýchkoli čistících prostředků, mýdel apod. „Mírně oddálíme stydké pysky od sebe a otřeme poševní vchod shora dolů čistým ubrouskem nebo sterilním čtverečkem (koupit se dají v lékárně, používají se např. na čištění pupíku u novorozenců). Poté teprve holčičku položíme do vany a rodidla opláchneme čistou vodou,“ upřesňuje MUDr. Skálová. V houbičce nebo žínce se můžou rozmnožovat bakterie. Pokud máte při péči o vaše miminko jakékoli pochybnosti nebo chcete postup při hygieně prakticky ukázat, neváhejte se poradit s vaším dětským lékařem.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

C

Chůvička

Dětská chůvička je přístroj, který rodiče upozorní na pláč dítěte. Jedna jednotka je poblíž dětské… více...

Zeptali jste se lékařky

příkrmy

Dobrý den, mám 3měsíčního syna a zajímalo by mě, kdy můžu začít s příkrmy? více...

Přečtěte si další články

Péče o nejmenší

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám