Kolika

Jindy usměvavé a pohodové miminko je najednou jako vyměněné, napíná nožičky, rudne v obličeji a hlavně vytrvale pláče nebo dokonce křičí a není k utišení. Obrázek, který velmi dobře znají rodiče miminek s kolikou. Co to přesně je a jak proti ní bojovat?

blog-kolika.jpg

Tzv. novorozenecká kolika je jednou z nejčastějších příčin bolestí bříška u miminek. Může za to nezralá trávicí soustava, kvůli které miminka trpí zvýšenou plynatostí. Plyny v trávicím traktu dělají pěknou paseku, tlačí na stěnu střeva a způsobují tak nepříjemné bolesti bříška. „Jde o kombinaci toho, že se např. novorozenci málo pohybují a zároveň do sebe dostanou potraviny, které hodně nadýmají přes mateřské mléko, a tak trpí plynatostí,“ říká dětská lékařka MUDr. Lucie Skálová. Jistou útěchou pro rodiče a miminka je, že většinou koliky samy odezní po prvních třech měsících, kdy miminko o něco vyroste, začne se víc hýbat a upraví se mu trávení.

Jak kolikám předejít

Velkou roli v prevenci hraje jídelníček kojících maminek. Vyplatí se vyvarovat se nadýmavých jídel, jako je např. cibule, česnek, zelí, luštěniny nebo i čerstvé pečivo.

Pokud nekojíte, ale krmíte z láhve, může být na vině aerofagie. Ta vzniká, když miminko při krmení polyká nejen mléko, ale i hodně vzduchu. Ten pak bříško „nafukuje“ a způsobuje bolení. V takovém případě je potřeba dělat v průběhu krmení pauzy a nechat miminko odříhnout. Pomůže i to, když máme na savičkách co nejmenší dírky a při přípravě mléka dáváme pozor, abychom s ním zbytečně netřepali a nenapěnili ho.

Za bolestí bříška může být i alergie na bílkoviny kravského mléka a gastroezofageální reflux, kdy miminko i několik hodin po pití ublinkává. „U GER (gastroesofageální reflux) je důležité krmit miminko ve zvýšené poloze, po krmení ho nechat dostatečně odříhnout a uložit ho do postýlky ve zvýšené poloze (např. podložit matraci v oblasti hlavičky). Pokud není dítě kojené, ale je krmeno umělým mlékem, lze toto mléko mírně zahustit rýžovým odvarem nebo nutritonem. U většiny dětí se GER s postupem času zmírňuje, až zcela vymizí. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka je důležité eliminovat kravskou bílkovinu ze stravy maminky, tzn. vyvarovat se všech mléčných výrobků, pokud je dítě kojené. Pokud je krmeno umělou formulí, lze při lékařem prokázané alergii používat speciální mléka pro alergiky, kde je vysoce naštěpená bílkovina. Při výraznějších příznacích alergie na kravskou bílkovinu je možné podat i pouze směs aminokyselin. Mléko měňte ale vždy jen po konzultaci s lékařem,“ dodává MUDr. Lucie Skálová.

Jak postupovat, když už kolika nastane

Pokud už miminko bolestí pláče, různě se kroutí nebo vzpíná, zkuste mu namasírovat bříško v oblasti pupíku krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Pomoci může i cvičení s nožičkami tak, že kolínka přitlačíte k bříšku, aby se uvolnily větry.

Některým miminkům dělá dobře nahřátý polštářek z třešňových pecek přiložený na bříško. A jiným zase nošení na „tygříka“, kdy miminko položíte na předloktí obličejem dolů, a tak mu masírujete bříško. „Můžete zkusit i polohu tzv. „klubíčka“. Miminko dejte zády k sobě, opřete si ho o své břicho a přizvedněte mu nožičky směrem k bříšku. Nebo ho častěji pokládejte na bříško, nenechávejte ho však v této poloze spát, zvyšuje se tím riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí dítěte),“ doporučuje MUDr. Skálová. Všem miminkům bez rozdílu pak bude při trápení nejlépe v maminčině nebo tatínkově náruči.

Sdílet článek

Nanny pro klidný spánek

2020_bm-02_2.png

Monitor dechu Nanny BM-02

Tento ryze český výrobek poskytuje rodičům jistotu, klidný spánek a kontrolu nad správným dýcháním jejich miminka. Nepřetržitě hlídá jeho dech i…

2 495 Kč

Detail

2020_bm-02d.png

Náhradní podložka BM-02D

Náhradní podložka Vám ulehčí práci, pokud bude miminko spinkat na více místech. Hodí se také v případě, že původní podložka již dosloužila…

966 Kč

Detail

dodací lhůta
2-10 dní
2020_bm-02-bm-02d.png

Nanny BM-02 se 2 podložkami

Výhodné balení monitoru dechu Nanny se dvěma podložkami, které oceníte, zejména pokud bude miminko často spinkat na více místech.

2 990 Kč

Detail

Ušetříte 500 Kč
2020_bm-02_duo.png

Nanny BM-02 DUO

Dvě balení monitoru dechu Nanny za zvýhodněnou cenu uvítají nejen rodiče dvojčátek. Můžete se na koupi domluvit třeba s kamarádkou a obě tak…

4 490 Kč

Detail

Ušetříte 285 Kč
bm-02_box-mtr_cz.png

Monitor dechu BM-02 + matrace Baby

Balíček obsahuje monitor dechu Nanny s jednou podložkou a kvalitní českou matraci, která byla s Nanny testována. Jsou tedy plně kompatibilní.

3 360 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Baby 120 x 60 cm

Kvalitní dětská matrace byla testována společně s monitorem dechu Nanny. Máte tak jistotu kvality a bezproblémové funkčnosti.

1 150 Kč

Detail

matrace-nanny-baby.png

Matrace Happy Kids 120 x 60 cm

Prémiová dětská matrace byla vyrobena v České republice a při testování s monitorem dechu Nanny dosáhla nejvyššího hodnocení.

2 290 Kč

Detail

Další článek

Ze slovníku pojmů

S

Spánková apnoe

Pojmem apnoe se označuje onemocnění, při němž lidé přestávají během spánku dýchat nebo dýchají s… více...

Zeptali jste se lékařky

Botičky nebo capáčky?

Dobrý den,mám 10timěsíčního syna, který se staví u nábytku a občas udělá úkrok stranou podél… více...

Přečtěte si další články

Péče o nejmenší

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám