Kolika

Jindy usměvavé a pohodové miminko je najednou jako vyměněné, napíná nožičky, rudne v obličeji a hlavně vytrvale pláče nebo dokonce křičí a není k utišení. Obrázek, který velmi dobře znají rodiče miminek s kolikou. Co to přesně je a jak proti ní bojovat?

blog-kolika.jpg

Tzv. novorozenecká kolika je jednou z nejčastějších příčin bolestí bříška u miminek. Může za to nezralá trávicí soustava, kvůli které miminka trpí zvýšenou plynatostí. Plyny v trávicím traktu dělají pěknou paseku, tlačí na stěnu střeva a způsobují tak nepříjemné bolesti bříška. „Jde o kombinaci toho, že se např. novorozenci málo pohybují a zároveň do sebe dostanou potraviny, které hodně nadýmají přes mateřské mléko, a tak trpí plynatostí,“ říká dětská lékařka MUDr. Lucie Skálová. Jistou útěchou pro rodiče a miminka je, že většinou koliky samy odezní po prvních třech měsících, kdy miminko o něco vyroste, začne se víc hýbat a upraví se mu trávení.

Jak kolikám předejít

Velkou roli v prevenci hraje jídelníček kojících maminek. Vyplatí se vyvarovat se nadýmavých jídel, jako je např. cibule, česnek, zelí, luštěniny nebo i čerstvé pečivo.

Pokud nekojíte, ale krmíte z láhve, může být na vině aerofagie. Ta vzniká, když miminko při krmení polyká nejen mléko, ale i hodně vzduchu. Ten pak bříško „nafukuje“ a způsobuje bolení. V takovém případě je potřeba dělat v průběhu krmení pauzy a nechat miminko odříhnout. Pomůže i to, když máme na savičkách co nejmenší dírky a při přípravě mléka dáváme pozor, abychom s ním zbytečně netřepali a nenapěnili ho.

Za bolestí bříška může být i alergie na bílkoviny kravského mléka a gastroezofageální reflux, kdy miminko i několik hodin po pití ublinkává. „U GER (gastroesofageální reflux) je důležité krmit miminko ve zvýšené poloze, po krmení ho nechat dostatečně odříhnout a uložit ho do postýlky ve zvýšené poloze (např. podložit matraci v oblasti hlavičky). Pokud není dítě kojené, ale je krmeno umělým mlékem, lze toto mléko mírně zahustit rýžovým odvarem nebo nutritonem. U většiny dětí se GER s postupem času zmírňuje, až zcela vymizí. V případě alergie na bílkovinu kravského mléka je důležité eliminovat kravskou bílkovinu ze stravy maminky, tzn. vyvarovat se všech mléčných výrobků, pokud je dítě kojené. Pokud je krmeno umělou formulí, lze při lékařem prokázané alergii používat speciální mléka pro alergiky, kde je vysoce naštěpená bílkovina. Při výraznějších příznacích alergie na kravskou bílkovinu je možné podat i pouze směs aminokyselin. Mléko měňte ale vždy jen po konzultaci s lékařem,“ dodává MUDr. Lucie Skálová.

Jak postupovat, když už kolika nastane

Pokud už miminko bolestí pláče, různě se kroutí nebo vzpíná, zkuste mu namasírovat bříško v oblasti pupíku krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Pomoci může i cvičení s nožičkami tak, že kolínka přitlačíte k bříšku, aby se uvolnily větry.

Některým miminkům dělá dobře nahřátý polštářek z třešňových pecek přiložený na bříško. A jiným zase nošení na „tygříka“, kdy miminko položíte na předloktí obličejem dolů, a tak mu masírujete bříško. „Můžete zkusit i polohu tzv. „klubíčka“. Miminko dejte zády k sobě, opřete si ho o své břicho a přizvedněte mu nožičky směrem k bříšku. Nebo ho častěji pokládejte na bříško, nenechávejte ho však v této poloze spát, zvyšuje se tím riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí dítěte),“ doporučuje MUDr. Skálová. Všem miminkům bez rozdílu pak bude při trápení nejlépe v maminčině nebo tatínkově náruči.

Chci kontaktovat Nanny

Napište nám

*

*

*Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a volného pohybu osobních údajů, v platném znění.

Sdílet článek

Jaký je Váš názor na "Kolika"?

Napsat názor

*

*

*

Pole označená * jsou povinná

Další článek

Ze slovníku pojmů

M

Monitor dechu

Monitor dechu je přístroj, který ve spánku hlídá dech miminka a slouží jako prevence před syndromem… více...

Zeptali jste se lékařky

Kojení a příkrmy

Dobrý den,mám 5timěsíčního syna, který váží už 5800g, poslední týden se chce kojit stále častěji,… více...

Přečtěte si další články

Péče o nejmenší

Buďte ověřeným prodejcem Nanny

Staňte se součástí Nanny Family a nabídněte maminkám unikátní produkt, který jim zajistí klidný spánek a bezpečí pro to nejcennější - jejich dítě. Dobře odvedené práce si vážíme a našim partnerům nabízíme podporu a dlouhodobý růst.

Vítejte u nás

Staňte se členem Nanny týmu

Jste maminka, která náš monitor dechu používala pro své miminko nebo se Vám zdá náš produkt prostě skvělý? Chcete si přivydělat? Jste influncerka a chcete pomoci zachránit život dítěte?

Přidejte se k nám